Prawo Pracy
11.10.2024 r.
3 min

Wydłużenie terminów dochodzenia roszczeń związanych z ustaniem zatrudnienia dla pracowników zamieszkałych na terenach powodziowych

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
11.10.2024r.
3 min

Niedawno przedstawialiśmy część regulacji zawartych w ustawie nowelizującej ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Dotyczyły one między innymi zwolnienia od pracy przez okres 20 dni na usuwanie skutków powodzi. Dodatkowo nowe przepisy dają pracownikom, z którymi rozwiązano umowę o pracę, więcej czasu na dochodzenie roszczeń z tym związanych.

Pracownik, którego zatrudnienie ustało w sposób niezgodny z prawem może odwołać się do sądu pracy. W art. 264 kodeksu pracy ustawodawca przewidział 3 rodzaje roszczeń pracownika (kandydata na pracownika):

  • odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (§ 1);
  • żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę (§ 2);
  • żądanie nawiązania umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy (§ 3).

Na podstawie art. 8h ust. 1 ustawy nowelizującej w przypadku pracowników zamieszkałych na terenie gmin i w okresie wskazanych w rozporządzeniu Rady Ministrów (z dnia 16 września 2024 roku w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie) terminy, o których mowa w przywołanym powyżej art. 264 kodeksu pracy, nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu na ten okres i rozpoczynają swój bieg od daty wskazanej w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (zakończenia stosowania szczególnych rozwiązań).

Ponadto, zgodnie z art. 8h ust. 2 nowelizacji tacy pracownicy będą mogli złożyć wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie środków odwoławczych w terminie 60 dni od daty wskazanej w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (zakończenia stosowania szczególnych rozwiązań). Według powszechnie obowiązującej regulacji wniosek o przywrócenie terminu wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. We wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Ponadto, w art. 8h ust. 3 ustawy nowelizującej ustawodawca wydłużył okres przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 291 § 1 kodeksu pracy, o okres wskazany w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (do zakończenia stosowania szczególnych rozwiązań).