Prawo Pracy
24.09.2024 r.
~5 min.

Jakie skutki niesie za sobą brak pouczenia pracownika o terminie, w jakim powinien złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
24.09.2024r.
~5 min.

Wypowiedzenie zmieniające stanowi szczególny sposób zmiany istotnych warunków pracy i płacy. Przyjmuje się, iż ten tryb ma zastosowanie, jeżeli pracownik nie godzi się na zawarcie porozumienia zmieniającego umowę o pracę, a zmiana zmierza do pogorszenia istotnych warunków jego zatrudnienia.

Z upływem okresu wypowiedzenia warunków pracy i płacy powstają określone skutki prawne, tj. zmiana warunków zatrudnienia lub rozwiązanie stosunku pracy. Zmiana warunków pracy i płacy następuje jedynie w sytuacji, gdy pracownik wyraził zgodę na wypowiedzenie zmieniające. Natomiast rozwiązanie stosunku pracy jest skutkiem odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych w wypowiedzeniu zmieniającym warunków. W wyniku odmowy wypowiedzenie zmieniające przekształca się bowiem w wypowiedzenie definitywne.

Jak wynika z treści art. 42 § 3 kodeksu pracy, do połowy okresu wypowiedzenia pracownik powinien złożyć oświadczenie w przedmiocie odmowy przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli pracownik nie złoży przedmiotowego oświadczenia we wskazanym terminie, to uważa się, że wyraził zgodę na zaproponowane mu warunki (tzw. zgoda domniemana).

Brak w piśmie zawierającym wypowiedzenie warunków pracy i płacy pouczenia o terminie, w jakim pracownik powinien złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków i skutkach odmowy, powoduje, że pracownik do końca okresu wypowiedzenia może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Najnowsze filmy z tej tematyki

Data publikacji: 22.11.2024 r.

Kiedy i w jaki sposób można pociągnąć pracownika do odpowiedzialności porządkowej?

Obejrzyj wideo

Data publikacji: 08.11.2024 r.

Jak prawidłowo udzielać urlopu osobom, które pracują dłużej lub krócej niż 8 godzin dziennie?

Obejrzyj wideo