Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest konieczność zaspokajania bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników stosownie do możliwości i warunków pracodawcy. Realizacją tej zasady jest prowadzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Może w tym pomóc pracodawcy komisja socjalna.
Komisja ta pełni funkcję organu pomocniczego. Jej podstawowym zadaniem jest pomoc pracodawcy w prowadzeniu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Powołuje się ją na podstawie regulaminu funduszu. W tym samym dokumencie określa się zasady powoływania i funkcjonowania tego organu.
Trzeba pamiętać, że komisja socjalna nie jest organem obligatoryjnym. Pracodawca nie ma prawnego obowiązku jej powołania. Zazwyczaj komisje socjalne powstają w zakładach pracy, w których ze względu na ich wielkość pracodawca samodzielnie nie jest w stanie zarządzać Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych.
Komisja uczestniczy między innymi w rozpatrywaniu wniosków o przyznanie świadczeń, a także w przygotowywaniu propozycji podziału środków funduszu na poszczególne cele działalności socjalnej. Komisja socjalna pełni również funkcje organu opiniodawczego, a także wykonuje czynności administracyjne. Nie ma ona jednak prawa do współdecydowania o treści, formach i zasadach prowadzenia polityki socjalnej w firmie. Pomimo jej powołania środkami funduszu i tak administruje pracodawca.