27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek PIT
11.08.2024 r.
3 min

Dofinansowanie do wypoczynku dorosłego członka rodziny pracownika na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
11.08.2024r.
3 min

W okresie wakacyjnym wielu pracowników korzysta z urlopu wypoczynkowego. Jednak nie każdy może w tym czasie zaplanować zwolnienie od pracy. Nawet jeśli pracownik nie będzie mógł latem przebywać na urlopie, to wakacyjny wyjazd mogą odbyć członkowie jego rodziny. W ramach dodatkowych świadczeń pracodawcy mogą wypłacić pracownikom środki stanowiące dofinansowanie do wypoczynku dorosłych członków rodziny pracownika.

Co do zasady wszelkie świadczenia, które pracownik uzyskuje od pracodawcy, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że z przepisów wynika, że korzystają one ze zwolnienia. Podobnie jest z dofinansowaniem wypoczynku dorosłych dzieci pracownika i innych członków jego rodziny. W tym przypadku decydujące znaczenie dla oceny obowiązku opodatkowania świadczenia będzie miało źródło, z którego pochodzą środki na ten cel. Pracodawca może przeznaczyć na niego własne środki obrotowe albo środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Świadczenia finansowe z środków obrotowych pracodawcy będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ustawodawca nie przewidział dla nich szczególnego zwolnienia. Dlatego też ich wartość powinna zostać doliczona do wynagrodzenia pracownika i opodatkowana.

W przypadku finansowania świadczeń stanowiących dofinansowanie do wypoczynku dorosłych członków rodziny pracownika z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w zakresie ich opodatkowania zastosowanie znajdują ogólne zasady dotyczące opodatkowania świadczeń z tego źródła. Zastosowanie znajduje tu zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 punkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią przywołanego artykułu: wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej świadczeń rzeczowych lub pieniężnych, finansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 złotych. Trzeba pamiętać, że limit zwolnienia odnosi się do wszystkich świadczeń w całości finansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jakie pracownik otrzyma przez cały rok kalendarzowy. Jeżeli suma ich wartości będzie przekraczać tę kwotę, to pracownik nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia bez ograniczeń. Nadwyżka ponad limit będzie podlegać opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy.