ZUS
02.08.2024 r.
2 min

W jakim okresie należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku składniki wynagrodzenia wypłacane zaliczkowo?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
02.08.2024r.
2 min

Pracownik może otrzymywać od pracodawcy różne świadczenia. Część z nich może zostać wypłacona w formie zaliczek, czyli przed terminem, ich wypłacenia. Takie rozwiązanie może wynikać z decyzji pracodawcy albo z postanowień regulaminu wynagradzania lub z innego aktu wewnętrznego.  

Zgodnie z treścią art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku (art. 42 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Składniki wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, przysługujące za okresy kwartalne, wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Składniki wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, przysługujące za okresy roczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Jeżeli niektóre składniki wynagrodzenia zostały wypłacone zaliczkowo, to do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć kwotę wypłaconej zaliczki, a po wypłaceniu reszty należności przeliczyć podstawę i dopłacić ubezpieczonemu wyrównanie zasiłku.