27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
23.07.2024 r.
2 min

Jak kształtuje się sytuacja pracownika w trakcie okresu wypowiedzenia?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
23.07.2024r.
2 min

W okresie wypowiedzenia pracownikowi przysługują w dalszym ciągu wszelkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy.  Pracownik musi jednak pamiętać, że w tym czasie nie jest również zwolniony z wypełniania swoich obowiązków pracowniczych w sposób sumienny i staranny. Co więcej, pracodawca może w dalszym ciągu kierować do niego swoje polecenia, a także korzystać z innych uprawnień, które przysługują mu wobec pracowników.

W sytuacji, gdy pracodawca nie widzi szans na dalszą współpracę z pracownikiem lub z powodu utraty zaufania nie chce dopuścić do pracy pracownika w okresie wypowiedzenia, może zdecydować się na zwolnienie go z obowiązku świadczenia pracy na podstawie art. 362 kodeksu pracy. Pracownik zachowuje wtedy prawo do wynagrodzenia, choć nie wykonuje pracy. Inicjatywa w zakresie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia leży po stronie pracodawcy w ramach jego kompetencji kierowniczych.  

Ponadto, zgodnie z art. 37 kodeksu pracy, pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługuje prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Z tego uprawnienia może skorzystać pracownik, którego okres wypowiedzenia trwa co najmniej 2 tygodnie. Liczba dni na poszukiwanie pracy jest uzależniona od długości okresu wypowiedzenia (2 lub 3 dni robocze). Za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Pracodawca może również udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi w okresie wypowiedzenia, nawet jeśli nie został on przewidziany w tym terminie w planie urlopów. Jak wynika z art. 1671 kodeksu pracy, pracownik jest obowiązany wykorzystać w okresie wypowiedzenia przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.

Warto pamiętać, że trwanie okresu wypowiedzenia nie może stanowić samodzielnej przesłanki uzasadniającej nierówne traktowanie pracowników.