Czas pracy / Prawo Pracy
12.07.2024 r.
4 min

Ograniczenia pracy w nocy pracowników niepełnoletnich w oparciu o polską regulację i na przykładzie gwiazdy EURO 2024 Hiszpana Lamine Yamala

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Czas pracy / Prawo Pracy
12.07.2024r.
4 min

Pracownicy niepełnoletni to szczególna kategoria pracowników. Z tego względu przepisy prawa krajowego, ale także unijnego, przewidują dla nich specjalną ochronę. Polski prawodawca zastrzegł szczególne rodzaje umów o pracę pracowników młodocianych, ścisłe zasady dotyczące ich czasu pracy, urlopów, a także zakazy podejmowania określonych prac oraz pracy ponadwymiarowej i w porze nocnej.

Zgodnie z polską regulacją młodocianym jest osoba, która ukończyła lat 15, a nie przekroczyła 18 roku życia. Co więcej, zatrudniani mogą być jedynie ci młodociani, którzy ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową i przedstawią zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Kodeks pracy przewiduje także bezwzględny zakaz zatrudniania młodocianych w porze nocnej i godzinach nadliczbowych (art. 203 § 1 kodeksu pracy). Dla młodocianego pora nocna przypada między godzinami 22 a 6, zaś w szczególnych przypadkach dotyczących:

  • osób niemających lat 15, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową, pracujących w roku, w którym kończą 15 lat,
  • osób niemających lat 15, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową, zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu,
  • osób niemających lat 15, które nie ukończyły ośmioletniej szkoły podstawowej, zatrudnionych na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy,
  • osób, które ukończyły 15 lat, ale nie ukończyły ośmioletniej szkoły podstawowej, zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, na wniosek ich przedstawiciela ustawowego, jeżeli: zostali oni przyjęci do oddziału przysposabiającego do pracy utworzonego w ośmioletniej szkole podstawowej albo uzyskali zezwolenie dyrektora ośmioletniej szkoły podstawowej, w której obwodzie mieszkają, na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą oraz uzyskali pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej

pora nocna przypada od godziny 20 do 6.

Powyższe zagadnienie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie opinii publicznej podczas zakończonych w niedzielę, 14 lipca 2024 roku, Mistrzostw Europy w piłce nożnej. W finale EURO2024 grała reprezentacja Hiszpanii, której jednym z kluczowych graczy był Lamine Yamal. Gwiazda reprezentacji Hiszpanii ukończyła 17 lat 13-go lipca 2024 roku. Był on najmłodszym w historii uczestnikiem turnieju Mistrzostw Europy.

W świetle niemieckiego prawa pracy jego wiek ograniczał występy w meczach odbywających się o godzinie 21. W Niemczech obowiązuje bowiem prawo, które zakazuje pracy po godzinie 20 osobom w wieku młodego piłkarza. Przepisy te doznają wyjątku w przypadku sportowców, jednak bezwzględny zakaz dotyczy pracy po 23. Co ważne, pracą nie jest wyłącznie czas przebywania na boisku podczas meczu, ale również odnowa biologiczna, czy udzielanie wywiadów i udział w konferencjach prasowych. Dlatego też wątpliwości budziła gra hiszpańskiej gwiazdy w meczach wieczornych, jak chociażby finał EURO. Nawet w przypadku, gdy mecze kończyły się po podstawowym czasie, to aktywność piłkarzy trwała jeszcze kilka godzin po jego zakończeniu.

Jeśli niemiecka administracja podejdzie do całej sprawy bardzo restrykcyjnie to może nałożyć na hiszpańską federację piłkarską karę finansową. Nawet jeśli tak się stanie, to z punktu widzenia poziomu, który prezentuje młody gwiazdor Hiszpanie zapewne uznają, że warto było podjąć takie ryzyko.