ZUS
12.06.2024 r.
3 min

Przychody z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku nawet po jej zakończeniu

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
12.06.2024r.
3 min

Podstawę wymiaru zasiłku wypłacanego osobie zgłoszonej do ubezpieczenia chorobowego stanowi przychód będący podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Umowa zlecenia zawarta z własnym pracownikiem stanowi dla neigo obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych. Przychód z umowy zlecenia dolicza się do przychodu ze stosunku pracy i od sumy tej nalicza się i odprowadza składki. Ponadto przychód z umowy zlecenie uwzględnia się także w podstawie wymiaru zasiłku z ubezpieczenia społecznego.

Do sierpnia 2023 roku warunkiem bezwzględnym zaliczenia przychodu z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem do podstawy wymiaru zasiłku było trwanie umowy zlecenia w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy. Przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenia był doliczony do podstawy wymiaru zasiłku w miesiącach, za które był należny. Jeżeli natomiast umowa zakończyła się przed powstaniem niezdolności do pracy, to pomimo tego że częściowo trwała w okresie 12 miesięcy poprzedzających niezdolność, przychód osiągnięty przez ubezpieczonego nie stanowił podstawy wymiaru zasiłku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił jednak swoje stanowisko w tym zakresie i na początku września 2023 roku opublikował nowe wytyczne w tym zakresie. Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracodawcą powinien zostać ujęty w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa. Wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie należy już traktować jak składnika wynagrodzenia przysługującego do określonego terminu. Przychód z umowy zlecenia nie powinien być wyłączony z podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków, jeżeli umowa taka zakończy się trakcie pobierania tych świadczeń.

Co do zasady nowe zasady powinny być stosowane w bieżących sprawach, ale ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego za przeszłe okresy. Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.