Pracownikom rodzicom przysługuje urlop rodzicielski. Mogą z niego korzystać zarówno matka, jak i ojciec, a łączny wymiar tego urlopu nie może przekraczać 41 tygodni w razie urodzenia jednego dziecka albo 43 tygodni, gdy dzieci urodzi się więcej. Każdy z rodziców ma wyłączne prawo do wykorzystania 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że nie może przenieść go na drugiego rodzica.
Korzystając z urlopu rodzicielskiego, pracownik może zawnioskować do pracodawcy o łączenie tego urlopu ze świadczeniem pracy. Zgodnie z art. 1821e § 2 zd. 3 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. W takim przypadku czas pracy tego pracownika ulega podziałowi na czas, przez który pracownik świadczy pracę i przez który korzysta z urlopu rodzicielskiego. Określony w umowie o pracę wymiar czasu pracy pracownika łączącego korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego tego urlopu nie ulega zmianie.
Nie ma przeciwwskazań, aby osoba łącząca korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą mogła wykorzystać urlop wypoczynkowy w wymiarze wynikającym z wymiaru etatu, w jakim jest on zatrudniony. Tym samym pracownikowi łączącemu pracę i korzystanie z urlopu rodzicielskiego przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający wymiarowi czasu pracy określonemu w umowie o pracę, a nie w wymiarze odpowiadającym wymiarowi czasu pracy określonym we wniosku o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z pracą.
„Urlop rodzicielski, a więc także okres zatrudnienia w czasie jego trwania, nie powoduje obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego. Konsekwentnie praca w niepełnym wymiarze w okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego ani nie zwiększa, ani nie zmniejsza wymiaru urlopu, pomimo niepełnowymiarowości zatrudnienia” (por. Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk).
Oczywiście trzeba pamiętać, że w analizowanych okolicznościach urlop wypoczynkowy będzie udzielany wyłączenie na te okresy, które są okresami wykonywania pracy. Pracownik nie może bowiem jednocześnie przebywać na urlopie wypoczynkowym i rodzicielskim.