27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
24.05.2024 r.
4 min

Czy wkrótce będzie więcej niedziel handlowych?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
24.05.2024r.
4 min

Od dłuższego czasu mówi się o konieczności zwiększenia liczby niehandlowych niedziel. Oczekują tego zarówno klienci, jak i pewna grupa pracowników handlu, dla których weekendowa praca jest szansą na uzupełnienie domowego budżetu. Projekt w tym zakresie trafił już do Sejmu. Przed nim jeszcze cała droga ustawodawcza.

Obowiązująca ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje generalny zakaz wykonywania czynności związanych z handlem, jak i powierzanie wykonywania takich czynności w niedziele i święta. Statuuje ona także wyjątki dotyczące wybranych niedziel w ciągu roku kalendarzowego, a także zwolnienia z zakazu dla wybranych branż i placówek.

W opracowanym projekcie poselskim znajduje się propozycja zwiększenia liczby niedziel, w których będzie można prowadzić działalność handlową. I tak, projektowane brzmienie art. 7 ust. 1 omawianej ustawy jest następujące: „zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje w:

1. pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;

2. pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia;

3. niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, a jeżeli jest to pierwsza albo trzecia niedziela w miesiącu zakaz nie obowiązuje także w niedzielę poprzedzającą pierwszą albo trzecią niedzielę tego miesiąca.”

Ponadto zaproponowano zwiększenie uprawnień pracowników świadczących pracę w niedzielę handlową, poprzez dodanie art. 7a do ustawy. Oto jego treść zawarta w projekcie:

1. „Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę, z wyjątkiem pracy w placówkach handlowych, miejscach i okresie, o których mowa w art. 6 (placówkach nieobjętych zakazem handlu w niedziele i święta), przysługuje za ten dzień wynagrodzenie w podwójnej wysokości oraz pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.

2. Jeżeli wykorzystanie przez pracownika dnia wolnego okresie, o którym mowa w ust. 1, nie jest możliwe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.

3. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w miesiącu kalendarzowym.”

„[…] opinia Polaków nt. zakazu handlu w niedzielę jest podzielona. Przeprowadzone w lutym 2024 r. badanie sondażowe pokazuje, że zniesienie zakazu popiera 46% ankietowanych, a jego utrzymanie – 44%. Proponowane rozwiązanie ma więc charakter kompromisowy – zgoda na częściowe niedzielne otwarcie sklepów wraz z wyższymi wynagrodzeniami dla pracowników pozwolą pogodzić interesy klientów chcących robić zakupy oraz pracowników sektora. Warto też pamiętać, że z możliwości pracy w niedzielę korzystają też osoby, które ze względu na naukę nie mogą pracować w inne dni tygodnia – np. studenci chcący choćby częściowo pokryć koszt życia w mieście akademickim” (uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni).

Nowe regulacje miałyby wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia Jak na razie została skierowana do pierwszego czytania w Sejmie.