Pracownicy młodociani stanowią szczególną kategorię pracowników na rynku pracy. Ci, którzy spełniają kryteria określone w kodeksie pracy, mogą zostać zatrudnieni w zakładzie pracy albo na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego albo umowy o pracę przy wykonywaniu prac lekkich. Korzystają oni z dodatkowych uprawnień, ale przysługują im też te, przewidziane dla wszystkich pracowników.
Na podstawie art. 1823 § 1 kodeksu pracy pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
- do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
Ustawodawca określił, iż prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje pracownikowi – ojcu, który wychowuje dziecko. Katalog podmiotów uprawnionych do skorzystania z tego prawa nie został w inny sposób ograniczony. W konsekwencji, pracownikom młodocianym przysługują wszystkie uprawnienia związane z rodzicielstwem, na takich samych zasadach jak pracownikom dorosłym.
W doktrynie prawa pracy przeważa pogląd, że „wychowywanie dziecka” należy utożsamiać z formalnym sprawowaniem władzy rodzicielskiej, a nie z rzeczywistym roztaczaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Aby móc korzystać z urlopu ojcowskiego, pracownik nie musi pozostawać w związku małżeńskim z matką dziecka. Nie musi również prowadzić z nią wspólnego gospodarstwa domowego.