Pracodawca jest zobowiązany terminowo wypłacać pracownikom wynagrodzenia. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Może się jednak zdarzyć, że pracownik otrzyma uposażenie po upływie uzgodnionego terminu. W takim przypadku należną mu się odsetki.
Jak wynika z treści art. 481 § 1 kodeksu cywilnego w przypadku, gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Wskazany przepis ma również zastosowanie do stosunków pracy w oparciu o odesłanie wynikające z art. 300 kodeksu pracy. Co do zasady, odsetki za opóźnienie należą się w wysokości odsetek ustawowych. Przepisy wewnątrzzakładowe mogą przewidywać, iż odsetki za opóźnienie w zapłacie wynagrodzenia należą się pracownikowi w wysokości wyższej od wysokości odsetek ustawowych.
Zgodnie z założeniami prawa pracy pracownik, jako słabsza strona stosunku pracy, korzysta z ochrony zagwarantowanej mu przepisami prawa. W omawianej sytuacji pracownik nie może ponosić negatywnych skutków niedopełnienia obowiązków przez pracodawcę.
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W oparciu o przywołane powyżej regulacje należy uznać, że wypłacane przez pracodawcę odsetki mogą zostać zakwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy. Korzystają one ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowego od osób fizycznych w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią wolne od podatku są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty.