Umowa o pracę może zostać rozwiązania za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia lub wskutek porozumienia zawartego przez strony. Jeżeli dochodzi do rozwiązania umowy za wypowiedzeniem to pracownikowi przysługuje w okresie wypowiedzenia wynagrodzenie. Jeśli pracodawca zadecyduje o skróceniu okresu wypowiedzenia to jest zobowiązany do wypłacenia pracownikowi odszkodowania, którego wysokość powinna odpowiadać wynagrodzeniu, jakie pracownik otrzymałby, gdyby do skrócenia nie doszło. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postanowienie o wypłacie na rzecz pracownika świadczenia, które pełniłoby podobną funkcję, strony stosunku pracy zawarły także w porozumieniu.
Pracownik i pracodawca mogą uzgodnić, iż pracodawca wypłaci pracownikowi kwotę (rekompensatę) stanowiącą równowartość wynagrodzenia, które przysługiwałoby pracownikowi za okres wypowiedzenia. Świadczenie takie nie będzie formalnie odszkodowaniem, bowiem pracodawca w takich okolicznościach nie będzie zobowiązany do jego wypłaty. U podstaw uzyskania przez pracownika rekompensaty będzie leżała wyłącznie zgodna wola stron.
Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy. Korzysta jednak ze zwolnienia od opodatkowania, o czym stanowi art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Trzeba zwrócić uwagę, że przepis ten odnosi się wyłącznie do odszkodowań lub zadośćuczynień otrzymanych na podstawie wyroku lub ugody sądowej w wysokości w nich określonych. W przypadku porozumienia, przyznanie rekompensaty oraz jej wysokość wynika z dwustronnej umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. W konsekwencji nie jest spełniony warunek otrzymania świadczenia na podstawie wyroku lub ugody sądowej, które określałyby wysokość tego świadczenia. (por. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 13 maja 2020 roku, nr 0112-KDIL2-1.4011.192.2020.1.MKA). Zwolnienie jest wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania i nie może być interpretowane rozszerzająco. Wobec tego wszelkie odstępstwa od tej zasady muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą. Skoro zatem taka wypłata nie ma charakteru odszkodowawczego to nie może korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.