Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

ZUS
30.01.2024 r.
3 min

Jakie okoliczności mogą skutkować przerwą w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
30.01.2024r.
3 min

W pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka ustawodawca przewidział dla matki szczególny okres zwolnienia od pracy. Jest nim urlop macierzyński, który ma służyć osobistemu sprawowaniu opieki nad noworodkiem w sposób nieprzerwany. Istnieją jednak pewne okoliczności, których zajście wywoła przerwę w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego w tym okresie.

Przerwa w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego może pojawić się w następujących przypadkach:

1. gdy dziecko wymaga opieki szpitalnej,

2. gdy stan zdrowia matki nie pozwala jej na sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Urlop macierzyński, a w konsekwencji także pobieranie zasiłku macierzyńskiego, zostaje przerwane na czas pobytu dziecka w szpitalu. Dzieje się tak jednak dopiero, jeżeli matka dziecka wykorzystała już 8 tygodni takiego urlopu. Po wyjściu dziecka ze szpitala matka będzie kontynuować pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli szpital wystawi zaświadczenie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, to matce dziecka przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych.

Drugim powodem przerwania urlopu macierzyńskiego jest utrata zdolności do sprawowania opieki nad dzieckiem z powodów zdrowotnych. Przykładem takiej okoliczności jest pobyt matki w szpitalu lub innej placówce leczniczej. We wskazanej sytuacji konieczne jest wykorzystanie przez matkę co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeżeli matka dziecka na okres pobytu w szpitalu otrzyma zaświadczenie lekarskie, to nabędzie prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub odpowiednio zasiłku chorobowego z tytułu choroby własnej.

W razie niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez matkę, po wykorzystaniu przez nią co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, prawo do zasiłku macierzyńskiego będzie przysługiwało ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo urlopu rodzicielskiego lub przerwał działalność w celu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem (art. 29 ust. 6 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Zasiłek pobierany przez ojca lub innego członka najbliższej rodziny będzie kontynuacją zasiłku należnego matce dziecka, pomimo tego, że ubezpieczona przerwie pobieranie świadczenia.