Pracodawca zatrudniający pracowników ponosi nie tylko koszty wypłacanego im wynagrodzenia. Już samo nawiązanie stosunku pracy pociąga za sobą wydatki w postaci wstępnych badań lekarskich oraz szkoleń BHP. Badania i szkolenia musza być również przeprowadzane w trakcie trwania stosunku pracy, a ich koszty ponoszone są również przez pracodawcę. To jednak nie jedyne wydatki pracodawcy.
Nie ulega wątpliwości, że jednym z podstawowych elementów umowy o pracę jest wysokość wynagrodzenia. Co do zasady ustalana jest ona w kwocie brutto, a więc przed potrąceniem obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczka na podatek jest faktycznie finansowana przez pracownika, choć odprowadzana przez pracodawcę. Natomiast składki ZUS są częściowo pokrywane przez pracownika, a częściowo przez pracodawcę, zgodnie z poniższym wskazaniem:
- składka na ubezpieczenie emerytalne w takiej samej wysokości, czyli po 9,76%, jest pokrywana zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę;
- składka na ubezpieczenie rentowe w wysokości 6,50% jest pokrywana przez pracodawcę, natomiast w wysokości 1,50% przez pracownika;
- składka na ubezpieczenie wypadkowe, co do zasady w wysokości 1,67%, jest pokrywana w całości przez pracodawcę;
- składka na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 2,45% jest pokrywana w całości przez pracownika;
- składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9,00% jest pokrywana w całości przez pracownika;
- składka na Fundusz Pracy w wysokości 2,45% jest pokrywana w całości przez pracodawcę;
- składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości 0,1% w całości jest pokrywana przez pracodawcę.
Zgodnie z powyższymi wskazaniami, pracodawcę, ponad wysokość przysługującego pracownikowi wynagrodzenia brutto, obciążają dodatkowe koszty opiewające w sumie na 20,48% wysokości wynagrodzenia pracownika. Zatem w przypadku minimalnego wynagrodzenia (4242 zł brutto w pierwszej połowie 2024 roku) łączne koszty pracownicze będą wynosiły 5110,76 zł.