Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
08.12.2023 r.
3 min

Forma wypłaty wynagrodzenia za pracę

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
08.12.2023r.
3 min

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Art. 86 § 3 kodeksu pracy przewiduje jako podstawową zasadę, wypłatę wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika. Pracownik może jednak złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Dla realizacji wskazanego rozwiązania pracodawca ma prawo do żądania od pracownika numeru rachunku płatniczego, na które ma być przelewane wynagrodzenie. Ten cel realizuje treść art. 221 § 3 pkt 5 kodeksu pracy, na podstawie którego obowiązek pozyskania takich danych osobowych pracownika istnieje w sytuacji, gdy pracownik nie złoży wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

„Na uwagę zasługuje, że obecnie przepis rozróżnia tylko wypłatę na rachunek płatniczy i do rąk pracownika. Oznacza to po pierwsze, że spełnienie świadczenia w inny sposób (np. przekazem pocztowym) jest niedopuszczalne, a po drugie, że tego rodzaju sposobów płatności nie mogą przewidywać postanowienia umowne i przepisy prawa pracy.

Przepis art. 86 § 3 k.p. [kodeksu pracy] zakłada, że pracownik będzie posiadał rachunek płatniczy. Ustawodawca nie reguluje natomiast sytuacji odmiennej. Wydaje się, że w takim przypadku, mimo niewystąpienia przez pracownika z wnioskiem o zrealizowanie wynagrodzenia do rąk własnych, pracodawca powinien w ten sposób wypłacić świadczenie. Złożenie wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych nie może być w żaden sposób ograniczane. Nieważne będą wszelkie postanowienia umowne i wynikające z zakładowych źródeł prawa pracy limitujące to uprawnienie. Wystąpienie z wnioskiem z art. 86 § 3 k.p. [kodeksu pracy] nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy.” (P. Prusinowski [w:] Kodeks pracy. Komentarz. Tom I. Art. 1-93, wyd. VI, red. K. W. Baran, Warszawa 2022).