27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek PIT
20.11.2023 r.
7 min

Wydatki na zakup owoców i warzyw w kosztach uzyskania przychodów

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
20.11.2023r.
7 min

Pracodawcy coraz chętniej zapewniają swoim pracownikom możliwość spożywania świeżych owoców i warzyw podczas wykonywania pracy. Wskazują, że ma to służyć poprawieniu relacji w zespole, zwiększeniu efektywności w wykonywaniu zadań, a w konsekwencji przełożyć się na zysk pracodawcy.

„[…] zarządzający Wnioskodawcą w celu utrzymania statusu konkurencyjnego miejsca pracy nie tylko są zobowiązani do przestrzegania obowiązków wynikających z kodeksu pracy i pozostałych aktów normatywnych, ale w obecnej praktyce również muszą podążać za pojawiającymi się trendami oraz wymaganiami Pracowników i Współpracowników. Wynika to zarówno z celu utrzymania wykwalifikowanej, doświadczonej kadry, dbałości o ich efektywność i wysoką jakość świadczonej pracy i usług na rzecz Spółki, jak również ze zwiększenia atrakcyjności względem potencjalnych nowych Pracowników i Współpracowników. Okresowe dostawy owoców i warzyw Pracownikom i Współpracownikom stają się niejako rynkowym standardem. Fakt, że Spółka zdecydowała się na nieodpłatne dostarczanie owoców i warzyw Pracownikom i Współpracownikom spełnia również założenia strategii zarządzania CSR, która bez względu na formę zatrudnienia kadry dba o jakość pracy i sprawiedliwe traktowanie, a także ich zdrowie. Wykazując się dbałością o komfort pracy Pracowników i Współpracowników, Spółka pracuje nad polepszeniem panującej opinii na swój temat jako przyjaznego i zdrowego środowiska pracy dla swojej kadry zdając sobie sprawę, że bez niej nie mogłaby dokonywać transakcji handlowych i osiągać zysków.” Ponadto spółka wnioskująca o interpretację wskazała, że w związku z charakterem i skalą prowadzonej działalności załoga jest regularnie poddawana dużemu stresowi, co może wpływać negatywnie na ich zdrowie i w konsekwencji na zwiększoną liczbę dni, w których nie wykonują pracy z uwagi na choroby. Zapewnienie zdrowych przekąsek, pełnych witamin i mikroelementów, miałoby ograniczyć absencje.

Dyrektor KIS uznał, że w naświetlonych okolicznościach nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorcy mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup owoców i warzyw. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na tej podstawie można uznać, że kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

„[…] aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
– został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
– jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
– pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
– poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
– został właściwie udokumentowany,
– nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
[…] uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to Spółka zobowiązana jest wykazać, że ponoszone przez nią ww. wydatki pozostają w związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą i pozostają w związku o jakim mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT [podatku dochodowego od osób prawnych]. Wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.”

W interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS przypomniał, że do kosztów uzyskania przychodów nie mogą zostać zaliczone wydatki na reprezentację, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Jednak w tej kategorii nie mieści się zakup owoców i warzyw dla pracowników i współpracowników. Ma to wpłynąć na stworzenie odpowiednich warunków do wykonywania obowiązków przez załogę.

„Wydatki ponoszone przez Spółkę dotyczące zakupu owoców i warzyw z przeznaczeniem dla Pracowników i Współpracowników są bowiem przejawem starań Spółki o kondycję i samopoczucie pracowników, co w dalszej perspektywie może przyczyniać się do poprawy atmosfery w miejscu pracy, zwiększania motywacji do pracy, wzrostu wydajności pracy. To z kolei pozwoli szybciej i sprawniej zrealizować cele biznesowe założone przez Spółkę, co może przełożyć się na uzyskiwane przez Spółkę przychody. Ponadto, udostępnienie pracownikom warzyw i owoców ma ich zachęcić do kontynuowania pracy u Wnioskodawcy. […] Odnosząc powyższe rozważania do opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku stwierdzić należy, że Spółka ma prawo zaliczyć poniesione wydatki na zakup owoców i warzyw, udostępnianych w biurach Spółki Pracownikom i Współpracownikom do kosztów uzyskania przychodów.”

[interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 26 października 2023 roku, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.465.2023.1.KW]