Osoby pobierające emeryturę mogą pozostawać aktywne na rynku pracy. Mogą świadczyć pracę na podstawie umowy o pracę, a także umów cywilnoprawnych.
Umowa o pracę stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń. Ponadto, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Zatem jeżeli osoba pobierająca emeryturę wykonuje także pracę na podstawie umowy zlecenia to powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń, a płatnik powinien opłacać za taką osobę składki.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że emeryci, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i jednocześnie wykonują umowę zlecenia z innym płatnikiem mogą być zwolnieni z deklarowania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale tylko i wyłącznie wówczas, gdy z umowy o pracę osiągają w skali miesiąca kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynika to z art. 9 ust 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W takiej sytuacji z tytułu umowy zlecenia obowiązkowym ubezpieczeniem jest wówczas tylko ubezpieczenie zdrowotne. Powyżej wskazana zasada ta nie dotyczy sytuacji, w której emeryt wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą lub na rzecz własnego pracodawcy, ale za pośrednictwem innego, obcego zleceniodawcy na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wówczas kwota przychodu osiąganego w skali miesiąca zarówno z tytułu stosunku pracy jak i umowy cywilnoprawnej (zlecenia oraz umowy dzieło) stanowi podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (w tym również chorobowe) i zdrowotne, na zasadach przewidzianych dla pracowników, bez konieczności dokonywania dodatkowego zgłoszenia ubezpieczonego jako zleceniobiorcy w ZUS.