Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

ZUS
07.11.2023 r.
3 min

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZUS
07.11.2023r.
3 min

Pracownikom, którzy stają się niezdolni do pracy z powodu choroby przysługuje prawo do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ubezpieczony, po wykorzystaniu zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli jest nadal niezdolny do pracy i spełnia wymagane warunki, może uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu. Osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy jest uznawana za całkowicie niezdolną do pracy. Natomiast częściową niezdolność do pracy orzeka się wobec osoby, którą utraciła w znacznym stopniu zdolność do pracy zgodnej z poziomem jej kwalifikacji. Ponadto na rodzaj orzeczonej niezdolności do pracy ma wpływ to, czy są rokowania odzyskania zdolności do pracy. Jeżeli według wiedzy medycznej istnieją szanse na powrót do pracy to organ wydaje decyzję o okresowej niezdolności do pracy. Trwała niezdolność do pracy występuje natomiast wtedy, gdy takich rokowań nie ma.

Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznawana na podstawie ustawy
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje osobie, która spełnia wszystkie warunki określone w art. 57 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 62 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy wynosi:

1. 24% kwoty bazowej,

2. po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy;

3. po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy;

4. po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista osiągnąłby wiek emerytalny 60 lat.

Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75% renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy.

Kwota bazowa wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, w poprzednim roku kalendarzowym.