Pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom możliwość korzystania z różnego rodzaju usług lub innych świadczeń. Działają one jako zachęta do nawiązania stosunku pracy z danym pracodawcą lub wpływają na decyzję o pozostaniu w danym miejscu albo zmianę pracy. Katalog świadczeń jest wręcz nieograniczony. Popularne staje się zapewnienie opieki stomatologicznej pracownikom oraz członkom ich rodzin.
Od wielu lat niemal standardem są pakiety medyczne obejmujące prywatną opiekę medyczną. W ich skład nie zawsze wchodzi możliwość korzystania z usług lekarza stomatologa. Nie ulega jednak wątpliwości, że tego rodzaju świadczenia są bardzo pożądane. Głównie dlatego, że prywatne wizyty stomatologiczne wiążą się z wysokimi kosztami. Pracodawcy, w trosce o swoją załogę, mogą zadecydować o sfinansowaniu dodatkowych pakietów.
Analizując to, czy omawiane świadczenia powinny zostać zakwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy i jako takie podlegać opodatkowaniu w pierwszej kolejności należy uznać, że ściśle wiążą się one z łączącym strony stosunkiem pracy. Gdyby nie to, że strony zawarły umowę o pracę to pracodawca nie finansowałby pracownikowi opieki medycznej. Zatem przychód powinien zostać zakwalifikowany jako przychód ze stosunku pracy (na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Co do zasady należy uznać, że opieka stomatologiczna nie stanowi elementu profilaktycznej opieki medycznej, której zapewnienie stanowi obowiązek pracodawcy. Dlatego też taki pakiet jest świadczeniem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu. Jego wartość powinna zostać ustalona na postawie art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się według cen zakupu, jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione. Jeżeli abonament medyczny jest finansowany w części zarówno przez pracodawcę jak i pracownika to opodatkowaniu podlega jedynie ta wartość, którą pokrywa pracodawca.