06.02.2009 r.
3 min

Skrócenie urlopu macierzyńskiego przez pracownicę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.02.2009r.
3 min

Co do zasady zwrócić należy uwagę, że skorzystanie z urlopu macierzyńskiego jest nie tylko przywilejem pracownicy, lecz również obligatoryjnym przypadkiem przerwy w wykonywaniu pracy (dodajmy – w charakterze pracownika) w związku z faktem urodzenia dziecka.

Wynika to ze złożonej natury urlopu macierzyńskiego – urlop macierzyński nie służy wyłącznie opiece nad nowonarodzonym dzieckiem, lecz ma na celu również umożliwić kobiecie powrót do pełni sił witalnych.

Dotychczas w przepisach prawa funkcjonowała możliwość skrócenia przez pracownicę urlopu macierzyńskiego, jednak nie mniej niż do 14 tygodni po porodzie. Dopiero po upływie tego okresu pracownica mogła zrezygnować z pozostałej części urlopu macierzyńskiego i powrócić do pracy, a pozostałą część urlopu macierzyńskiego przejmował niejako pracownik – ojciec wychowujący dziecko.

Skorzystanie przez pracownicę z możliwości skrócenia urlopu macierzyńskiego uwarunkowane było zgłoszeniem do pracodawcy wniosku (obligatoryjna forma pisemna) z zachowaniem 7-dniowego wyprzedzenia w stosunku do daty powrotu do pracy. Do wniosku pracownicy powinno zostać w tym przypadku dołączone zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika – ojca wychowującego dziecko, którego treść powinna potwierdzać fakt rozpoczęcia przez ojca dziecka urlopu macierzyńskiego w terminie bezpośrednio następującym po dniu rezygnacji z urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia dopuściły kolejną sytuację, w której urlop macierzyński przysługujący pracownicy może zostać skrócony. Tym razem racją, która uzasadnia takie postępowanie, jest stan zdrowia matki uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem wymagający opieki szpitalnej. W takiej sytuacji po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, prawo do części urlopu macierzyńskiego, która odpowiada długością okresowi pobytu matki w szpitalu, przysługuje pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko.

W opisanej sytuacji urlop macierzyński matki ulega przerwaniu (skróceniu) na okres, w którym z takiego urlopu korzysta ojciec dziecka, przy czym łączny wymiar urlopu macierzyńskiego przysługującego matce i ojcu w opisanej powyżej sytuacji nie może przekroczyć wymiaru urlopu macierzyńskiego określonego w art. 180 Kodeksu pracy.
 
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą aktualną propozycją szkoleniową.

Szczególnie mocno zachęcamy do szkoleń związanych z analizą NAJNOWSZYCH ZMIAN W PRAWIE PRACY.