Wykazanie straty w księgach może nie uchronić ich przed koniecznością zapłaty podatku – ostrzegają eksperci.
"Zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych wydatki związane z nabyciem instrumentów finansowych, w tym przypadku opcji walutowych, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, ale dopiero w momencie ich realizacji" – uważają. Przypominają, że aby mówić o kosztach podatkowych, firma musi je faktycznie ponieść.
"Dopiero rozliczenie opcji walutowej z bankiem pozwoli przedsiębiorcy wykazać stratę podatkową z tego tytułu. Dopiero wtedy koszty związane z opcjami pomniejszą dochód do opodatkowania”.
Wynika to z tzw. zasady kasowości obowiązującej w systemie podatkowym. Zgodnie z nią tylko środki, które faktycznie wypłyną z rachunku firmy, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Tym samym rezerw utworzonych na pokrycie ewentualnych strat, np. z tytułu opcji, nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Zdaniem niektórych specjalistów problemem polskiego prawa są różnice dotyczące liczenia wyników rachunkowych i podatkowych. Według nich jest ich po prostu zbyt wiele. "Można sobie wyobrazić odrębne funkcjonowanie systemów stosowanych dla sporządzania wyników rachunkowych i dla obliczania podatków, ale część występujących w Polsce różnic wydaje się nieuzasadniona" – uważają.
Przykładem mogą być właśnie kwestie rezerw, które są tworzone w celu ukazania miarodajnego obrazu przedsiębiorstwa.
Opcje walutowe to instrumenty finansowe, które banki oferowały przedsiębiorcom sprzedającym usługi bądź towary za waluty obce. W okresie, gdy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami stosowne umowy. Nie zawsze jednak służyły one jedynie do zabezpieczenia kursowego. Część spółek zawierało umowy określane jako spekulacyjne, które ostatecznie – w wyniku spadku wartości złotego – przyniosły im poważne straty. W efekcie firmy te muszą obecnie zapłacić bankom znaczne kwoty.
Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego, który zostanie upubliczniony za kilka lub kilkanaście dni, tzw. ujemna wycena opcji jest zbliżona do 15 mld zł.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą aktualną propozycją szkoleniową.
źródło: PAP, forsal.pl