Ustawa w sposób zasadniczy zmieniła zasady przeprowadzania różnego rodzaju kontroli działalności gospodarczej. Podkreślić należy, że zgodnie z ustawą kontrolę przeprowadza się na zasadach określonych ustawą, chyba że zasady i tryb kontroli wynikają z bezpośrednio stosowanych przepisów powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego albo z ratyfikowanych umów międzynarodowych.
Oznacza to niejako nadrzędność regulacji zawartej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w stosunku do przepisów regulujących tryb przeprowadzania kontroli przez poszczególne organy kontroli.
Spośród ciekawych rozwiązań, z których ucieszą się przedsiębiorcy, na szczególną uwagę zasługuje instytucja zawiadomienie przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli. Zgodnie z nią z zasady przedsiębiorca będzie uprzedzany o tym, że organ kontroli planuje objąć go kontrolą.
W świetle nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej kontrola może być wszczęta nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w tym terminie wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.
Zgodnie z ustawą od zawiadomienia można odstąpić wyłącznie w ściśle wskazanych okolicznościach np. gdy przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione zagrożeniem dla życia, zdrowia bądź środowiska naturalnego lub gdy przedsiębiorca nie ma adresu zamieszkania lub adresu siedziby lub doręczanie pism na podane adresy było bezskuteczne lub utrudnione.
Ustawa wskazuje jako przesłankę umożliwiającą organowi odstąpienie od zawiadomienia również przeprowadzenie kontroli w oparciu o bezpośrednio stosowane przepisy powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego albo z ratyfikowanych umów międzynarodowych. W tym zakresie wskazać należy na Konwencję nr 81 dotycząca inspekcji pracy w przemyśle i handlu, która będzie zwalniała organy PIP od obowiązku zawiadomienia o wszczęciu kontroli.
Zwolnienie będzie dotyczyło jednak wyłącznie podmiotów, których kontrolę reguluje konwencja, a więc w innych podmiotach – np. prowadzących działalność usługową zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli będzie koniczne. W każdym przypadku odstąpienia przez organ od obowiązku zawiadomienia pracodawcy o zamiarze wszczęcia kontroli wymaga jednak uzasadnienia zarówno w książce kontroli, jak i protokole kontroli. Takie rozwiązanie powoduje, że przedsiębiorca będzie miał możliwość oceny motywów, jak i legalności działań podejmowany przez organ kontroli.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą aktualną propozycją szkoleniową.