10.04.2009 r.
1 min

Prognoza PKB dla Polski po raz kolejny obniżona

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.04.2009r.
1 min

W I kwartale tego roku spodziewają się wzrostu PKB o 1,0-1,5 proc.

W komentarzu (European Economic Monitor) wskazali, że gospodarka polska jest stosunkowo najbardziej odporna na kryzys w regionie, z uwagi na mniejszą zależność od eksportu, duży wkład, który wnosi popyt wewnętrzny i jak ją nazywają "zdrową strukturę gospodarki".

Dodali zarazem, iż przewidywany niższy popyt na towary z importu w eurostrefie w latach 2009-10 będzie miał negatywny wpływ na polski eksport.

Główna stopa procentowa do końca I półrocza tego roku spadnie – ich zdaniem – do 3,0 proc. z 3,75 proc. obecnie, ponieważ RPP będzie chciała wesprzeć słabnącą gospodarkę. Za redukcją stóp przemawia – jak podkreślają – także umocnienie złotego.

Stopa inflacji
z kolei ma być zgodna z celem NBP – 2,5 proc. zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. Saldo na rachunku obrotów w proporcji do PKB wyniesie minus 5,8 proc. (2009 r.) oraz minus 5,4 proc. (2010 r.).

źródło: PAP, onet.pl


Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą
aktualną propozycją szkoleniową >>