15.05.2009 r.
2 min

Kiedy przedawnia się "wina" pracodawcy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.05.2009r.
2 min

Dla przypomnienia, obecnie za popełnienie czynów wymienionych w art. 281 – 283 Kodeksu pracy grozi nam kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Otóż co do zasady karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od chwili jego popełnienia upłynął rok. Jednakże, jeżeli w okresie roku od popełnienie wykroczenia wszczęto postępowanie w sprawie o wykroczenie karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od dnia popełnienia czynu.

Reasumując, mandatu ze strony Inspekcji możemy obawiać się przez rok od dnia, w którym zawiniliśmy. Po upływie roku grozi nam już tylko kara nałożona orzeczeniem sądu. Trzeba jednak pamiętać, że okolicznością, która wydłuża okres przedawnienia karalności do lat dwóch nie jest samo przeprowadzenie kontroli, podczas której ujawnione zostaje wykroczenie. Zdarzeniem, które przedłuża karalność wykroczenia do dwóch lat, jest wydanie przez prezesa sądu, do którego skierowano wniosek o ukaranie, zarządzenie o wszczęciu postępowania.


Ważny wyrok:

Wskazany w art. 45 § 1 zd. 2 k. w. warunek przedłużenia okresu przedawnienia karalności wykroczenia jest spełniony wtedy, gdy w ciągu roku od jego popełnienia postępowanie o wykroczenie zostało wszczęte przez prezesa sądu na podstawie art. 59 § 2 k.p.s.w., zaś o ile czyn stanowiący wykroczenie został początkowo oceniony jako przestępstwo, także wówczas, gdy w tym samym okresie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze przeciwko osobie. (postanowienie SN z 21 października 2001 r., sygn. akt I KZP 9/03).

Jeżeli zatem wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu w 12 miesiącu od daty popełnienia wykroczenia, a sąd z różnych względów nie podejmie decyzji o wszczęciu postępowania po upływie roku wówczas nastąpi przedawnienie karalności. Natomiast w przypadku wszczęcia postępowania w terminie, to znaczy przed upływem roku, karalność ustanie dopiero po 2 latach, jeżeli w tym czasie nie zapadnie prawomocne orzeczenie sądu.