Wydaje się , że reguły, których powinniśmy się trzymać, są dość czytelne. Po pierwsze, powinniśmy ustalić wymiar urlopu przysługującego pracownikowi w niepełnym wymiarze czasu pracy w roku kalendarzowym, a więc 20 bądź 26 dni, które należy następnie pomnożyć przez część etatu, w której jest zatrudniony pracownik. Jeśli otrzymana wartość jest ułamkiem to musimy pamiętać, że zgodnie z art. 154 par. 2 Kodeksu pracy – niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia.
W przypadku zatrudnienia, które trwa niepełny rok kalendarzowy, tak ustalony wymiar urlopu wypoczynkowego (ustalony dla całego okresu zatrudnienia) musimy odnieść proporcjonalnie do faktycznego okresu zatrudnienia. Powinniśmy więc podzielić ustalony wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy przez 12 (miesięcy), a następnie pomnożyć przez liczbę miesięcy faktycznego zatrudnienia pracownika. W tym miejscu musimy jednak pamiętać o dwóch zaokrągleniach – zaokrągleniu niepełnego miesiąca zatrudnienia w górę do pełnego (o ile pracownik nie pracował wcześniej w danym miesiącu u innego pracodawcy) oraz zaokrągleniu niepełnego dnia urlopu wypoczynkowego pracownika w górę do pełnego dnia.
Ustalmy więc uprawnienia urlopowe pracownika, który pracował w wymiarze ¼ etatu od 1 marca br. do 14 sierpnia br., którego staż pracy uprawnia do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni w roku kalendarzowym. Z uwagi jednak na zatrudnienie w wymiarze ¼ etatu pracownikowi w roku kalendarzowym będzie przysługiwał urlop w wymiarze 7 dni (26 x ¼ = 6,5 dnia, ale po dokonaniu zaokrąglenia będzie to już 7 dni).
Ustalając uprawnienia urlopowe pracownika musimy jednak uwzględnić również to, że zatrudnienia nie trwa pełnego roku kalendarzowego. W tym celu należy obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego do okresu zatrudnienia w trakcie roku, przyjmując, że jeden miesiąc odpowiada 1/12 roku kalendarzowego oraz że niepełny miesiąc zatrudnienia zaokrąglamy w górę do pełnego dnia. Powinniśmy więc 7 (dni) podzielić przez 12 (miesięcy), co nam pozwoli ustalić 1/12 urlopu wypoczynkowego pracownika (0,58 dnia), a następnie pomnożyć to przez liczbę miesięcy zatrudnienia pracownika, czyli w naszym przypadku przez 6. Pracownik nabył w okresie zatrudnienia prawo do 3,48 dnia urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym, ale z uwagi na brzmienie art. 155 3 § 1 Kodeksu pracy musimy zaokrąglić niepełny dzień urlopu w górę do pełnego dnia. Urlop proporcjonalny pracownika w podanym przykładzie wyniesie więc 4 dni.