16.09.2009 r.
4 min

Przegląd prasy - środa

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.09.2009r.
4 min

Ustawa antykryzysowa ułatwia zwalnianie pracowników

Pakiet antykryzysowy stawia zatrudnionych w trudnej sytuacji. Jeśli nie zgodzą się na obniżenie wymiaru czasu pracy, umowy o pracę wygasną z ich winy. W związku z tym nie otrzymają odprawy. Przez kolejne 3 miesiące nie będą mieli również szans na otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych.

Źródło: Wprost24, Rzeczpospolita

Krótka kolejka po pomoc z pakietu antykryzysowego. Na razie…

Aktualnie dziewięć przedsiębiorstw stara się o rządową pomoc oferowaną w ramach pakietu antykryzysowego. Firmy wnioskują przede wszystkim o dopłaty dla pracowników, których wymiar czasu pracy został obniżony. Przedsiębiorcy narzekają na zbyt dużą ilość wymogów formalnych.

Źródło: Wyborcza.biz

Ochrona przed mobbingiem a umowa cywilnoprawna

Kodeks pracy chroni przed mobbingiem tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Zleceniobiorcom pozostaje powołanie się na regulacje dotyczące ochrony dóbr osobistych zawarte w Kodeksie cywilnym.

Źródło: eGospodarka

Subsydia płacowe wprowadzą bałagan na listach płac

Aby otrzymać dopłaty do pensji pracowników, przedsiębiorca musi przebyć skomplikowaną drogę urzędową. Jeśli mu się uda, jego listę płac czeka rewolucja. Wynika to między innymi z faktu, że od subsydiów należy odprowadzać podatek dochodowy od osób fizycznych.

Źródło: Twoja Firma, Rzeczpospolita

Jak wytłumaczyć fiskusowi, że nasza dokumentacja podatkowa uległa zaginięciu lub zniszczeniu?

Autor wyjaśnia, jak postępować w przypadku, gdy w przedsiębiorstwie zaginie dokumentacja podatkowa. Odpowiada również na pytanie, czy należy ją odtworzyć.

Źródło: Twoja Firma, Dziennik Gazeta Prawna

Za przerwę w pracy też trzeba zapłacić

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego stosowanie przerywanego czasu pracy jest uzasadnione również w przypadku pojazdów, których masa nie przekracza 3,5 tony. Do tej pory taki system odnosił się jedynie do kierowców, którzy prowadzili pojazdy o masie większej niż 3,5 tony.

Źródło: gazetaprawna.pl

Za zaległości wobec ZUS dziesięć lat w rejestrze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może złożyć wniosek o wpis osoby fizycznej – płatnika do rejestru dłużników niewypłacalnych, jeśli ten ostatni będzie zalegał ze składkami.

Źródło: Rzeczpospolita