28.09.2009 r.
3 min

Temat na czasie - pomoc rzeczowa i finansowa ze środków ZFŚS

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.09.2009r.
3 min

Katalog zwolnień poszerzył się o wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

W porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym zwolnienie podatkowe objęło nie tylko świadczenia rzeczowe (np. paczki, bilety do kina, karnet na siłownię), ale również świadczenia pieniężne. Zamiana prawa powoduje więc, że ustaje potrzeba stosowania dość kłopotliwej praktyki polegającej na odgadywaniu życzeń pracownika i wydawania mu paczek np. w związku z chęcią wsparcia naszych pracowników w kosztach przygotowania i spędzenia świąt Bożego Narodzenia, w celu wykorzystania dotychczasowego zwolnienia podatkowego. Można się więc spodziewać, że wielu pracodawców ograniczy w najbliższym czasie wydatkowanie środków ZFŚS na świadczenia rzeczowe, skoro wydatkowanie świadczeń gotówkowych (np. dofinansowanie do wypoczynku, zapomoga inna niż losowa w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) wydaje się o wiele łatwiejsze z praktycznego punktu widzenia.

Nadal utrzymana została dotychczasowa zasada, zgodnie z którą rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Nowa regulacja również w żadnej mierze nie obejmuje świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS, którym nadano w regulaminie ZFŚS postać usługi. Należy podkreślić, że w odróżnieniu od rozwiązań zawartych w ustawie łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców będzie ona dotyczyła wszystkich pracodawców, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Pewne komplikacje związane z wdrożeniem nowej regulacji rodzi również fakt, że zmiany wprowadzone w życie 22 sierpnia br. obowiązują z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r. W praktyce u wielu pracodawców wystąpią sytuacje, gdy pracownikom przed 22 sierpnia br. przyznano już świadczenia pieniężne, które zostały opodatkowane, a w świetle nowych przepisów są już wolne od podatku dochodowego. Nie oznacza to jednak konieczności dokonywania jakichkolwiek korekt, zwolnienie wykażemy w tej sytuacji bowiem na etapie sporządzania informacji rocznej.