19.10.2009 r.
2 min

Urlop ojcowski

Ekspert PCKP

Skopiuj link
19.10.2009r.
2 min

Rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę jest o tyle szczególne, że wprowadza samoistne uprawnienia ojca wychowującego dziecko, które w żadnym stopniu nie jest uwarunkowane korzystaniem bądź nie przez pracownicę z innych uprawnień rodzicielskich. W konsekwencji dopuszczalne będzie na przykład równoległe korzystanie przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego i przez pracownika z urlopu ojcowskiego.

Zgodnie z dodawanym do Kodeksu pracy art. 182 udzielenie urlopu ojcowskiego będzie następowało na pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko. Urlop ojcowski będzie prawem pracownika, a nie jego obowiązkiem. Pracodawca będzie związany wnioskiem uprawnionego (o ile pracownik zachowa wymagany termin – złoży wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu).

Podkreślenia wymaga, że uprawnienie pracownika – ojca wychowującego dziecko będzie ograniczone terminem zawitym i wygaśnie po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia. Pracownik korzystający z urlopu ojcowskiego będzie w tym okresie uprawniony zgodnie ze znowelizowanym art. 184 do zasiłku macierzyńskiego.

Nowe uprawnienie wejdzie w życie 1 stycznia 2010 r., przy czym po tej dacie pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko będzie przysługiwał 1 tydzień urlopu ojcowskiego. Dopiero od 2012 uprawnienie to osiągnie docelowy wymiar założony przez ustawodawcę, czyli 2 tygodnie. Biorąc pod uwagę, że z uprawnienia tego będą mogli korzystać pracownicy – ojcowie dzieci urodzonych przez cały 2009 r., można się spodziewać, że już w styczniu 2010 r. nastąpi skumulowane wykorzystanie tego uprawniania przez nadspodziewanie dużą liczbę pracowników.