Także firmy, które cięły etaty, otrzymają dopłaty do pensji
Na wniosek białostockiej firmy Promotech resort pracy dokonał interpretacji przepisów ustawy antykryzysowej. Ministerstwo przyjęło stanowisko, że przedsiębiorstwa, które obniżyły wymiar czasu pracy lub wprowadziły przestój w zakładzie jeszcze zanim pakiet antykryzysowy zaczął działać, mogą ubiegać się o subsydia płacowe.
Źródło: Gazetaprawna.pl Przeczytaj cały artykuł
Czy pracownik może nie zgodzić się na przejście do innego pracodawcy
Autor wyjaśnia, jak wygląda procedura przerwania stosunku pracy, kiedy dotychczasowego pracodawcę zastępuje inny podmiot. Obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracownika o planowanym przejściu części przedsiębiorstwa w inne ręce.
Źródło: Gazetaprawna.pl Przeczytaj cały artykuł
Zawieszenie firmy nie chroni przed ZUS
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z możliwości zawieszenia działalności gospodarczej. ZUS zaczyna ściągać nieopłacone składki, ponieważ mimo zawieszenia działalności firmy w rzeczywistości ją prowadzą.
Źródło: Wp.pl, Rzeczpospolita Przeczytaj cały artykuł
Dwa lata bez pracy, ale z pensją
Przepisy prawa pracy mają chronić kobiety w ciąży przed zwolnieniem. Zdarza się jednak, iż pracownice nadużywają swoich praw i wykorzystując bezwładność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie pojawiają się w pracy nawet przez kilka lat.
Źródło: Biznes.Onet.pl Przeczytaj cały artykuł
Podstawa zasiłku chorobowego w czasie ciąży
Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego pracownika jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone u danego pracodawcy za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Źródło: eGospodarka, Płace w firmie Przeczytaj cały artykuł
Do kiedy PIT-11 dla zleceniobiorcy
Zdarza się, że pracodawcy mają wątpliwości co do tego, kiedy wystawić zleceniobiorcy PIT-11. Zgodnie z przepisami płatnik powinien wystawić informację PIT-11 do końca lutego roku następującego po podatkowym.
Źródło: Rp.pl Przeczytaj cały artykuł