09.11.2009 r.
4 min

Wywiad: Każde szkolenie wnosi coś nowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
09.11.2009r.
4 min

Redakcja: Czym zajmuje się firma Dalkia Services?

Anna Pietrzyk: Odpowiadamy za obsługę finansowo – księgową pozostałych firm z Grupy Kapitałowej Dalkia.

R: Jakie zagadnienia z obszaru kadr i płac sprawiają profesjonalistom największe trudności?

AP: Myślę, że wszystkie świadczenia są trudne. Zarówno płace, ubezpieczenia, naliczanie podatku to wyjątkowo skomplikowane kwestie. Trudno wskazać jedną dziedzinę zwłaszcza, że przepisy dotyczące zagadnień kadrowo-płacowych cały czas się zmieniają.

R: Jak Pani myśli – które z ostatnich zmian w prawie pracy budzą największe wątpliwości wśród specjalistów działów kadr i płac?

AP: Sądzę, że dużym wyzwaniem dla pracodawców będą zmiany związane z funduszem emerytur pomostowych, które zaczną obowiązywać już w styczniu 2010 roku. Również kwestia rozliczania czasu pracy i godzin nadliczbowych sprawia profesjonalistom wiele problemów. W obu przypadkach wątpliwości wynikają z tego, że regulacje nie są jednoznaczne.

R: Jak sobie Pani radzi, kiedy nie jest Pani pewna zastosowania przepisów?

AP: Staram się dokonać analizy regulacji prawnych, szukam interpretacji. Bardzo przydatnym źródłem pod tym względem jest Internet. Poza tym korzystam także z czasopism branżowych oraz z pomocy osób, które zajmują się kadrami w innych firmach.

R: Uczestniczyła Pani w kilku szkoleniach Polskiego Centrum Kadrowo-Płacowego. Czy któreś szczególnie zapadło Pani w pamięć?

AP: Trudno mi w tym momencie wskazać konkretne warsztaty. Powiem tak: na każdym szkoleniu zdobywam nowe wiadomości, każde szkolenie wnosi coś nowego.

R: Miała Pani okazję uczestniczyć zarówno w naszych szkoleniach otwartych, jak i organizowanych przez nas szkoleniach wewnętrznych. Czy forma warsztatów wpływa na ich jakość?

AP: Bez wątpienia te dwa typy szkoleń mają inny charakter. Program szkolenia wewnętrznego jest dostosowany do potrzeb firmy – ma koncentrować się na indywidualnych problemach danej jednostki. To bardzo ważne, ale muszę przyznać, że udział w szkoleniach otwartych jest również kluczowy dla rozwoju osoby zajmującej się kadrami. Wynika to głównie z tego, że takie warsztaty to okazja, aby wymienić doświadczenia i zapoznać się z problemami, jakie pojawiają się w innych firmach.

R: W ostatnim czasie wiele przedsiębiorstw znalazło się w trudnej sytuacji z powodu kryzysu gospodarczego. Czy i w jaki sposób zmienia się rola działu kadr i płac w dobie kryzysu?

AP: Uważam, że to bardzo indywidualna kwestia – wszystko zależy od firmy i sytuacji, w jakiej się znalazła. Jeżeli jakieś przedsiębiorstwo znajdzie się w trudnej sytuacji, dział kadr powinien na pewno zadbać o kontakt z pracownikami.

R: W tym tygodniu doszło do zmian w zasadach ustalania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Czy zapoznała się Pani już ze zmianami? Czy są one czytelne?

AP: Przyjrzałam się nowym przepisom i myślę, że regulacje zmieniły się w niewielkim stopniu. Modyfikacje wynikają przede wszystkim z tego, że istniejące zapisy trzeba było dostosować do zaistniałego kryzysu. Zmianom uległ między innymi sposób obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Według mnie są to korzystne modyfikacje. Z nowymi przepisami zapoznałam się korzystając głównie z Internetu. Myślę, że szkolnie też by się przydało – w przypadku niemal każdej zmiany zdanie praktyka jest wyjątkowo wartościowe.

R: W takim razie zapraszam Panią na szkolenie „Warsztaty z wynagrodzeń z uwzględnieniem zmian w sposobie ustalania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu za urlop wchodzących w życie 3 listopada 2009 roku”. Dziękuję za rozmowę.

AP: Dziękuję.