Wobec brzmienia wskazanego przepisu należy stwierdzić, że ochrona przysługująca pracownicy w ciąży ma bardzo silny charakter, lecz nie jest ochroną o charakterze bezwzględnym. Pracodawca co do zasady nie może rozwiązać z pracownicą w okresie ciąży umowy o pracę bez wypowiedzenia z jej winy. Może to uczynić wyjątkowo – tylko wtedy gdy reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyrazi na to zgodę. Przepis wymaga dla zgodnego z prawem rozwiązania umowy jednoczesnego zaistnienia dwóch przesłanek: przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę oraz zgody zakładowej organizacji związkowej, przy czym zgoda organizacji związkowej powinna mieć charakter uprzedni tj. wystąpić przed złożeniem przez pracodawcę oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy.
Należy zauważyć, że obowiązek uzyskania przez pracodawcę zgody na rozwiązanie z pracownicą w ciąży umowy o pracę w trybie art. 52 Kodeksu pracy dotyczy tylko tych pracownic, które są zrzeszone w związku zawodowym, bądź też zwrócą się z wnioskiem o ochronę do wybranej organizacji związkowej, a organizacja ta wyrazi zgodę na to zgodę. Gdy u pracodawcy nie działa organizacja związkowa, bądź działa organizacja związkowa, lecz nie wyraża ona zgody na reprezentowanie pracownicy, pracodawca jest zwolniony z obowiązku uzyskiwania zgody związku zawodowego na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zatem działanie w zakładzie związku zawodowego nie jest warunkiem umożliwiającym pracodawcy skorzystanie z możliwości wskazanej w art. 177 § 1 Kodeksu pracy. Potwierdzenie tej tezy znaleźć można w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2008 r. (sygn. akt II PZP 2/08, publik. OSNP 2008, nr 15-16, poz. 211), w której sąd orzekł, iż w sytuacji, gdy „u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy (art. 177 § 1 k.p.)".
Istotne znaczenie dla interpretacji stanów spornych ma również wyrok Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1998 r., w którym przyjęto, że „jeżeli w chwili rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 w zw. z art. 177 § 1 k.p. pracodawca i zarząd zakładowej organizacji związkowej nie wiedzieli o ciąży zwolnionej pracownicy, gdyż nie złożyła ona świadectwa lekarskiego (art. 185 § 1 k. p.), to zgoda tej organizacji może być skutecznie wyrażona po rozwiązaniu umowy o pracę, nie później jednak niż do chwili orzeczenia w przedmiocie przywrócenia do pracy lub odszkodowania”. Zatem w tej wyjątkowej sytuacji dopuszczalna jest swego rodzaju konwalidacja działań pracodawcy poprzez następcze w stosunku do oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypwypowiedzenia wyrażenie zgody przez organizację związkową.