04.05.2010 r.
3 min

Jak to w tym roku z majem jest?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
04.05.2010r.
3 min

Trzecie majowe święto (Zielone Świątki – 23 maja) jest z zasady zdarzeniem obojętnym dla wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Dzieje się tak z tej racji, że święto to zawsze przypada w niedzielę. Z uwagi na zakaz pracy w święta w placówkach handlowych to trzecie święto ma znaczenie tylko dla pracodawców prowadzących placówki handlowe, ale nie w odniesieniu do wymiaru czasu pracy, lecz raczej jego rozkładu w okresie rozliczeniowym.

Ustalając czas pracy w maju 2010r. musimy postępować według następujących reguł:

1. Cztery pełne tygodnie przypadające w maju (licząc od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego) powiększają wymiar czasu pracy o 40 godzin każdy. Zatem pełne tygodnie „dają” nam 160 godzin.

2. Dni wystające poza pełne tygodnie – 29, 30 i 31 maja – mają wpływ na wymiar czasu pracy tylko jeśli przypadają pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem. Zatem na wymiar czasu pracy wpływ ma tylko 31 maja (poniedziałek), który powiększy nam wymiar czasu pracy o 8 godzin.

3. Spośród trzech świąt przypadających w maju wpływ na wymiar czasu pracy ma tylko 1 i 3 maja (przypadające odpowiednio w sobotę i poniedziałek), które pomniejszą wymiar czasu pracy o 16 godzin.

4. W ten sposób ustalony wymiar czasu pracy w maju wyniesie 152 godziny (160 + 8 – 16).

W tym stanie rzeczy maksymalna liczba dni pracy w maju 2010r. wyniesie 19 dniówek roboczych, natomiast minimalna liczba dni wolnych od pracy – 12 (31 dni kalendarzowych minus 19 dni roboczych). Muszą o tym pamiętać szczególnie pracodawcy, u których praca w normalnym toku odbywa się od poniedziałku do piątku, zaś soboty są dniami wolnymi wynikającymi z przyjętego w zakładzie rozkładu czasu pracy. Wystąpienie bowiem święta w dniu 1 maja spowoduje obowiązek udzielenia pracownikom w okresie rozliczeniowym jeszcze jednego oprócz 3 maja dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym. Zazwyczaj pracodawcy w takiej sytuacji wydłużali weekend majowy szukając w okresie rozliczeniowym piątku bądź poniedziałku oddzielającego weekend od święta. W tym roku kalendarz majowy takiej szansy im nie daje. Dopiero stosując okres rozliczeniowy dłuższy niż miesiąc, w którym połączymy na przykład rozliczenie czasu pracy w maju i czerwcu 2010r., zyskamy taką szansę. Mianowice w okresie 03.06.2010r. – 06.06.2010r. udzielając pracownikowi dnia wolnego w dniu 04.06.2010r. w zamian za święto majowe zapewnimy pracownikowi 4 dni wolne od pracy.