Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje do ukończenia 65 lat osobie urodzonej po dniu 31 grudnia 1948 r., która:
- jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego,
- ma ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, (I filar).
Ponadto okresowa emerytura kapitałowa przysługuje, jeżeli kwota środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.
Od 1 marca 2010 r. kwota wynosi 3622 zł (181,10 zł x 20).
Jeżeli kwota środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego ma być przyznana emerytura, jest niższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego – okresowa emerytura kapitałowa nie przysługuje – a otwarty fundusz emerytalny zgromadzone środki przekazuje do funduszu emerytalnego ZUS.
Okresowa emerytura kapitałowa nie może być przyznana od innej daty niż emerytura na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Złożenie wniosku o okresową emeryturę kapitałową oznacza jednoczesne złożenie wniosku o ustalenie prawa do emerytury na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i okresowej emerytury kapitałowej. Jeżeli prawo do emerytury na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustala się z urzędu – również z urzędu ustala się prawo do okresowej emerytury kapitałowej.
Wysokość okresowej emerytury kapitałowej oblicza się następująco: kwotę środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego ustaloną na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę osoby ubezpieczonej – wiekowi przyjętemu do obliczenia kwoty emerytury na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.