Gdy osiągany przez uprawnionego do emerytury pomostowej przychód nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ZUS wypłaca emeryturę w pełnej wysokości.
Gdy osiągany przychód przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a nie przekracza 130% tego wynagrodzenia emerytura wypłacana jest w zmniejszonej wysokości.
Kwotę zmniejszenia stanowi kwota przekroczenia 70% przeciętnego wynagrodzenia, nie więcej jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia.
Gdy przychód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłata emerytury jest zawieszana.
Rozliczenie osób dorabiających do emerytury pomostowej następuje po zakończeniu roku kalendarzowego.
Gdy prawo do emerytury pomostowej powstało albo ustało w ciągu roku kalendarzowego, rozliczeniu podlega okres, w którym osoba była uprawniona do świadczenia.
W przypadku gdy łączna kwota przychodu przewyższa w danym roku graniczną kwotę przychodu (130% przeciętnego wynagrodzenia ustalonego dla danego roku/okresu) o kwotę niższą niż kwota nienależnie pobranych świadczeń, zwrotu tej kwoty nie dokonuje się, jeżeli uprawniony dokona wpłaty na Fundusz Emerytur Pomostowych, kwoty równej kwocie tego przekroczenia, pomniejszonej o kwotę pobranej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.