13.12.2010 r.
3 min

Czy można wprowadzić w zakładzie zakaz palenia?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
13.12.2010r.
3 min

Udzielając odpowiedzi na pytanie trzeba zwrócić uwagę na zmiany w przepisach prawa, jaki nastąpiły po dniu wydania przez inspektora pracy nakazu zorganizowania palarni na terenie zakładu pracy. Mowa tutaj o ustawie z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wskazana ustawa nadał nowe brzmienie art. 5 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W aktualnie obowiązującym kształcie ustawa wprowadza generalny zakaz palenia wyrobów tytoniowych:

1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,

2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,

3) na terenie uczelni,

4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,

5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,

6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,

7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,

8) na przystankach komunikacji publicznej,

9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,

10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,

11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Dodatkowo, każdy właściciel lub zarządzający obiektem (a więc również pracodawca) lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, jest zobowiązany do umieszczenia w widocznych miejscach odpowiednich oznaczeń słownych i graficznych informujących o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na danym terenie lub środku transportu („informacja o zakazie palenia tytoniu”).

Ustawa daje jednak prawo właścicielowi lub zarządzającemu możliwość wyznaczenia palarni:

1) w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości,

2) w hotelach,

3) w obiektach służących obsłudze podróżnych,

4) na terenie uczelni,

5) w pomieszczeniach zakładów pracy,

6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

Reasumując, w obecnym stanie prawnym zorganizowanie palarni jest prawem, a nie obowiązkiem pracodawcy. Pracodawca może z tego prawa nie skorzystać, co spowoduje, że w jego zakładzie będzie w o oparciu o przepisy ustawy obowiązywał zakaz palenia wyrobów tytoniowych.

Pracodawca, którego wiąże nakaz wydany przez inspektora pracy w sierpniu 2010r., powinien wystąpić do organu, który go wydał z wnioskiem o uchylenie nakazu.