11.07.2011 r.
3 min

Nowe zasady badania trzeźwości pracownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.07.2011r.
3 min

Otóż przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowiły, że na żądanie pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się do pracy stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona jest obowiązana zapewnić przeprowadzenie badania stanu trzeźwości pracownika. Zatem w świetle obowiązujących dotychczas przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi poddanie się przez pracownika badaniu trzeźwości miało na celu wykazanie raczej niewinności pracownika, wobec którego skierowano podejrzenie, a nie uzyskanie dowodu potwierdzającego takie podejrzenie.

Dodatkowo, w świetle art. 17 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi na kierowniku zakładu pracy lub osobie przez niego upoważnionej spoczywał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Okoliczności stanowiące podstawę decyzji powinny być podane pracownikowi do wiadomości.

Taki kształt regulacji prawnej budził wątpliwości skoro z jednej strony nałożono na kierownika zakładu pracy obowiązek niedopuszczenia pracownika do pracy, a z drugiej nie wyposażono go w uprawnienie do jednoznacznego rozstrzygnięcia kwestii będącej podstawą podejrzenia wobec pracownika.

Przedstawiony powyżej stan prawny uległ istotnej zmianie 1 lipca br. w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. nr 106, poz. 622). Ustawa ta m. in. dokonała zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Zmiany polegają m. in. na nadaniu zupełnie nowego brzmienia art. 17 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. I tak, w nowym stanie prawnym, na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej, a także na żądanie pracownika, wobec którego wysunięto takie podejrzenie, badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Zabiegu pobrania krwi dokonuje w tej sytuacji fachowy pracownik służby zdrowia.

Zatem w nowym stanie prawnym przeprowadzenia badania trzeźwości będzie mógł żądać nie tylko pracownik, wobec którego skierowano takie podejrzenie, ale również kierownik zakładu pracy, który będzie mógł w ten sposób wyjaśnić tą kwestię i uzyskać w ten sposób jednoznaczny dowód stanowiący podstawę do dalszych działań.