24.10.2011 r.
1 min

Renta rodzinna dla małżonka rozwiedzionego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.10.2011r.
1 min

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2.

Małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Przy ocenie spełnienia przez małżonków rozwiedzionych warunku posiadania prawa do alimentów (ustalonego wyrokiem lub ugodą sądową) ze strony byłego współmałżonka należy stosować art. 60§3 ustawy z dnia 25.02.1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z tym przepisem obowiązek alimentacyjny małżonka, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia wygasa z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na szczególne okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży pięcioletni termin. Nieuzyskanie na mocy wyroku sądowego przedłużenia prawa do alimentów spowoduje wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego rozwiedzionego małżonka. To natomiast oznacza niespełnienie jednego z ustawowych warunków niezbędnych do przyznania renty rodzinnej.