12.12.2011 r.
3 min

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych a „staż urlopowy”

Ekspert PCKP

Skopiuj link
12.12.2011r.
3 min

Przykładem takiej regulacji jest art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z tym przepisem okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium (przyznanego bezrobotnemu w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego) wlicza się do okresów pracy warunkujących nabycie lub zachowanie uprawnień urlopowych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach lub rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Art. 79 ust. 2 przywołanej ustawy wskazuje jednak wyjątki od przedstawionej powyżej reguły. Zgodnie z nim okresu pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się do:

  • okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku;
  • okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego;
  • stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Precyzując znaczenie art. 79 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy rozróżnić należy dwa podstawowe pojęcia – wymiar urlopu wypoczynkowego oraz prawo do urlopu wypoczynkowego. Pod pierwszym pojęciem będziemy rozumieć liczę dni przysługującego pracownikowi (płatnego) wypoczynku określonego w art. 154 § 1 Kodeksu pracy. Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego to natomiast możliwość skorzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Wobec takiego brzmienia art. 79 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy należy stwierdzić, że okres pobierania zasiłku i stypendium nie będzie miał znaczenia dla nabycia prawa przez pracownika do urlopu wypoczynkowego. Okres pobierania stypendium bądź pobierania zasiłku dla bezrobotnych zostanie natomiast wliczony do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym (określony w art. 154 § 1 Kodeksu pracy). Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od ogólnego stażu pracy, do którego wlicza się wszelkie poprzednie okresy zatrudnienia, a także okresy ukończonej nauki (potwierdzone odpowiednio dyplomem lub świadectwem). Do stażu pracy wlicza się jednak również inne okres niż wskazane powyżej, o ile wynika to z przepisów odrębnych. Przykładem takiego przepisu odrębnego jest właśnie art. 79 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Natomiast okres, w którym osoba była bezrobotna nie miała prawa do zasiłku, nie ma żadnego wpływu zarówno na wymiar urlopu, jak i na nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Przedstawiona powyżej wykładnia art. 79 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znajduje potwierdzenie w wykładni urzędowej. Jak bowiem wynika ze stanowiska Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy (znak GNP-110-4560/07/PE) w sprawie wliczania okresu pobierania stypendium i zasiłku dla bezrobotnych do stażu pracy, od którego zależy nabycie prawa i wymiar urlopu wypoczynkowego „okres odbywania stażu absolwenckiego przez pracownika czy też okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych będzie wliczany do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, ale nie może być wliczony do okresu warunkującego nabycie prawa do urlopu. Natomiast okres, kiedy osoba była bezrobotna i nie miała prawa do zasiłku, nie ma wpływu ani na wymiar urlopu, ani na nabycie prawa do niego”.