Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej zarówno do znacznego, umiarkowanego jak i lekkiego stopnia niepełnosprawności będzie wynosił maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Pracownik niepełnosprawny, zaliczony do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, aby po 1 stycznia 2012 r. mógł pracować w skróconych normach czasu pracy (tzn. maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), powinien przedstawić pracodawcy zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.
Zaświadczenie to powinno zostać wydane przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników lub też w razie jego braku lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną. Zatem co do zasady, pracownik który będzie chciał korzystać z obniżonej normy czasu pracy powinien wystąpić z takim wnioskiem do pracodawcy, a pracodawca będzie miał w tej sytuacji obowiązek skierować pracownika do lekarza medycyny pracy celem przeprowadzenia badań koniecznych do uzyskania zaświadczenia.
Oprócz lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników, do wystawiania zaświadczeń o celowości stosowania obniżonej normy czasy pracy uprawnieni będą także lekarze sprawujący opiekę nad osoba niepełnosprawną, jednak tylko w sytuacji gdy brak jest lekarza medycyny pracy. Pracodawca zatem będzie zmuszony respektować zaświadczenie wydane przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników jak i przez lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną, ale pod warunkiem, że wydane ono została w sytuacji, gdy w konkretnym zakładzie brak jest lekarza medycyny pracy.