13.08.2012 r.
4 min

Podstawowe świadczenie pracownicze: dodatek za pracę w porze nocnej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
13.08.2012r.
4 min

Ustalenie wysokości dodatku za pracę w porze nocnej nie powinno sprawiać zbyt wiele problemów. Wynika to z tego, że jego wysokość jest uzależniona wyłącznie od dwóch czynników, tj. wymiaru czasu pracy oraz aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie bowiem z art. 1518 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

Wysokość w ten sposób ustalonego dodatku nie stanowi znacznej kwoty. W 2012r. w zależności o wymiaru czasu pracy w miesiącu, w którym wystąpi praca w porze nocnej, wysokość dodatku będzie się wahać do 1,63 zł do 1,97 zł. Relatywnie niewysoka kwota świadczenia sprawia, że przepisy prawa zakładowego dość często wprowadzają korzystniejsze od rozwiązań wynikających z art. 1518 § 1 Kodeksu pracy zasady naliczania dodatku za pracę w porze nocnej. Tego typu rozwiązania polegają na przykład na uczynieniu podstawą naliczenia dodatku za pracę w porze nocnej wynagrodzenia pracownika wynikającego ze jego stawki osobistego zaszeregowania.

Dodatek za pracę w porze nocnej przysługuje każdemu pracownikowi, który wykonywał pracę w porze nocnej (a więc również osobom zarządzającym zakładem pracy czy kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych). Oceniając uprawnienia pracownika do dodatku nie ma również znaczenia to, czy praca w porze nocnej była wynikiem pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy czy też wynikała z powierzenia pracy w godzinach nadliczbowych. W przypadku gdy źródłem dodatku jest praca nadliczbowa, prawo pracownika do dodatku za pracę w porze nocnej nie jest w żaden sposób uzależnione od tego czy pracownikowi w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych wypłacono dodatkowe wynagrodzenie czy też udzielono czasu wolnego. Zatem nawet gdy pracę nadliczbową wykonywaną w porze nocnej zrekompensujemy udzieleniem czasu wolnego, nie będzie to oznaczało utraty przez pracownika prawa do dodatku za pracę w porze nocnej.

Odnosząc się do sposobu naliczenia dodatku za pracę w porze nocnej należy wskazać, że zgodnie z § 4b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, ustalając dodatkowe wynagrodzenie przysługujące na podstawie art. 1518 § 1 Kodeksu pracy (tj. dodatek za pracę w porze nocnej) minimalne wynagrodzenie za pracę przewidziane w tym przepisie dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. I właśnie to sformułowanie („liczba godzin pracy przypadająca do przepracowania w danym miesiącu”) jest dla wielu pracodawców mylące. Sugeruje bowiem związek pomiędzy wysokością dodatku za pracę w porze nocnej a liczbą godzin pracy wynikającą z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy (która przy okresie rozliczeniowym dłuższym niż miesiąc nie musi być wcale zbieżna z liczbą godzin wynikającą z wymiaru czasu pracy). Tym niemniej należy wskazać, że zgodnie z poglądem prezentowanym w tej sprawie przez Państwową Inspekcję Pracy (pismo z dnia 23 stycznia 2008r. opublik. Rzeczpospolita – dodatek „Dobra Firma” z 2008r. 6.4) przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu, przez którą w celu obliczenia dodatku za pracę w porze nocnej należy podzielić minimalne wynagrodzenie za pracę, należy rozumieć właśnie obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 130 Kodeksu pracy.

Zobacz szkolenia: