24.09.2012 r.
2 min

Godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy w ewidencji czasu pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.09.2012r.
2 min

Przedstawiony stan faktyczny budzi liczne wątpliwości. Wskazany w pytaniu przepis zobowiązuje pracodawcę do prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika w zakresie koniecznym do prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń z pracą oraz do udostępnienia ewidencji czasu pracy pracownikowi w odpowiedzi na jego żądanie. Z art. 149 § 1 Kodeksu pracy nie wynika w żadnej mierze obowiązek ewidencjonowania godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy przez pracownika. Nie jest to bowiem informacja istotna z uwagi na konieczność zgromadzenia danych niezbędnych do prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń z pracą. A taki jest podstawowy cel ewidencjonowania czasu pracy.

Wskazywanie godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy jest natomiast charakterystyczne dla innych dokumentów związanych z rozliczaniem czasu pracy, a mianowicie harmonogramu (rozkładu) czasu pracy bądź listy obecności (która dość często zawiera wymóg określenia godziny stawienia się i opuszczenia zakładu pracy). W tym kontekście warto pamiętać o wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14.05.2012 r. (sygn. akt II PK 231/11, publik Lex nr 1211161), zgodnie z którym „pracownik, który uniemożliwia pracodawcy ewidencjonowanie czasu pracy unikając składania informacji o godzinach rozpoczęcia i zakończenia pracy a także przypadkach opuszczenia pracy, nie może skutecznie podnosić zarzutu, że jego czas pracy nie był należycie dokumentowany (art. 149 k.p.)”. Wobec powyższego dla spełnienia wymogów wynikających z przepisów prawa wystarczające jest ewidencjonowanie liczby godzin pracy pracownika, a nie godzin rozpoczynania i kończenia przez niego pracy.

Przedstawiony w pytaniu wniosek inspektora pracy bierze się natomiast stąd, że organ kontroli oczekuje prawdopodobnie gromadzenia w ewidencji czasu pracy danych niezbędnych do zweryfikowania zapewnienia pracownikowi minimalnych okresów odpoczynku, o których mowa w art. 132 i 133 Kodeksu pracy. Należy jednak zauważyć, że wykracza to poza zakres celu prowadzenia ewidencji czasu pracy, o którym mowa w art. 149 § 1 Kodeksu pracy.

Zobacz szkolenia: