Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. W dotychczasowym stanie prawnym – co do zasady – przez wiek emerytalny należało rozumieć 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet. W konsekwencji okres ochronny w przypadku mężczyzn rozpoczynał się z ukończeniem 61 roku życia, zaś w przypadku kobiet z ukończeniem 56 roku życia.
Stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego spowoduje przesuwanie wieku emerytalnego aż do osiągnięcia wartości docelowej (co nastąpi w przypadku kobiet urodzonych po dniu 30 września 1973 r. oraz mężczyzn urodzonych po dniu 30 września 1953 r.). Ustawa podnosząca wiek emerytalna przewiduje bowiem, że wiek emerytalny będzie uległ przedłużeniu w zależności od daty urodzenia co 3 miesiące (o 1 miesiąc). W nowym stanie prawnym rozpoczęcie ochrony wynikającej z art. 39 Kodeksu pracy będzie następowało zatem później, niż ma to miejsce w aktualnym stanie prawnym. I tak na przykład mężczyzna urodzony po dniu 30 września 1953 r. zostanie objęty taką ochroną dopiero z chwilą ukończenia 63 roku życia.
Odrębnego omówienia wymaga zakres ochrony trwałości stosunku pracy przysługujący pracownikom, którzy objęci są taką ochroną w dniu wejścia w życie ustawy nowelizujące, tj. 1 stycznia 2013 r. Otóż zgodnie z przepisem przejściowym pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z przepisu art. 39 Kodeksu pracy, lub osoby, które mogłyby być nią objęte, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy – są objęci tą ochroną przez czas do osiągnięcia wieku emerytalnego wynikającego z przepisów wchodzących w życie 1 stycznia 2013 r. Wobec takiego brzemienia przepisu przejściowego, w przypadku pracowników objętych już ochroną w dniu 1 stycznia 2013 r., ochrona będzie trwała odpowiednio dłużej (w skrajnym przypadku – 5 lat i 4 miesiące).
Warte zwrócenia uwagi jest również to, że przepis przejściowy obejmuje nie tylko pracowników, którzy w dniu 1 stycznia 2013 r. pozostają w stosunku pracy, ale również osoby, które gdyby pozostawały w tym dniu w stosunku pracy, to taką ochrona byłyby objęte.
Zobacz szkolenia: