Tytuł tego fragmentu świadectwa pracy sugeruje, że treść tego punktu jest otwarta. W istocie jednak w przepisach prawa znajdziemy bardzo precyzyjną instrukcję, jakie informacje możemy potraktować jako „uzupełniające” w stosunku do pozostałej części świadectwa pracy.
Jak wynika bowiem ze wzoru świadectwa pracy (który stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 ze zmianami oraz z 2003 r. Nr 230, poz. 2289) w ustępie 6 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza informację o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez niego i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych. W tej sytuacji zawarcie informacji o ekwiwalencie za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w świadectwie pracy w tym miejscu sugeruje niejako istnienie problemu z terminową zapłatą świadczeń należnych pracownikowi.
W ustępie 6 świadectwa pracy zamieszcza się również tzw. informacje fakultatywne tj. takie, które w świadectwie pracy pojawiają się w wyniku żądania pracownika, a mianowicie informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia, o uzyskanych kwalifikacjach oraz o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia. W tym ostatnim przypadku pracodawca, uzupełniając treść świadectwa pracy o tę informację, podpisuje ją i opatruje datą.
Biorąc pod uwagę powyższe ustęp dotyczący „informacji uzupełniających” nie powinien zawierać informacji o przysługującym pracownikowi ekwiwalencie pieniężnym za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Zobacz szkolenia: