W świetle § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 ze zmianami oraz z 2011 r. Nr 210, poz. 1253) pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. Dodatkowo, zgodnie z § 16 ust. 1 przywołanego rozporządzenia, za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 15, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 297 Kodeksu pracy.
Zazwyczaj wykorzystanie przez pracownika wskazanego zwolnienia następujące w dniu pogrzebu lub też w dniach bezpośrednio następujących po zdarzeniu stanowiącym tytuł prawny do udzielenia zwolnienia. Nie oznacza to jednak, że na wykorzystanie zwolnienia pracownik ma czas tylko w tych dniach. Wykorzystanie zwolnienia może nastąpić również w innym terminie (tak jak w treści pytania – miesiąc po zdarzeniu uprawniającym pracownika do zwolnienia), ale o ile pracownik uprawdopodobni związek pomiędzy zgonem członka rodziny a koniecznością udzielenia mu zwolnienia od pracy.
W treści pytania wskazano, że ten związek polega na konieczności załatwienia spraw związanych ze spadkiem. Zatem związek pomiędzy zgonem ojca a koniecznością udzielenia zwolnienia nie budzi wątpliwości. W związku z powyższym wniosek pracownika o udzielenie mu zwolnienia od pracy wydaje się być uzasadniony.
Zobacz szkolenia: