Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie odnoszą się wprost do kwestii dopuszczalności wprowadzenia ruchomego czasu pracy (rozumianego przede wszystkim jako wskazanie przez pracodawcę przedziału godzinowego, w którym pracownicy mają stawić się do pracy). Dość powszechnie akcentuje się natomiast, iż wprowadzenie wskazanego powyżej rozwiązania pozostaje w sprzeczności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami o czasie pracy, np. z przepisem art. 128 § 3 pkt 1 oraz art. 151 § 1 Kodeksu pracy.
Projekt zakłada wprowadzenie do Kodeksu pracy przepisów regulujących zasady stosowania ruchomego czasu pracy zarówno w zakresie pozwalającym na samodzielne ustalanie przez pracodawcę rozkładów czasu pracy przewidujących różne godziny rozpoczynania pracy w dniach pracy pracowników, jak również określanie przedziału czasu, w którym pracownik powinien podjąć pracę.
Pierwsze z zaproponowanych rozwiązań umożliwia wyznaczenie przez pracodawcę różnych godzin rozpoczynania pracy w poszczególne dni pracy także w ten sposób, aby w kolejnym dniu pracownik rozpoczynałby pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim, przy czym praca taka nie byłaby kwalifikowana jako praca w godzinach nadliczbowych. Drugie z proponowanych rozwiązań polegałoby na wyznaczeniu przedziału czasu, w którym pracownicy byliby zobowiązani stawić się do pracy. W takim przypadku ponowne podjęcie przez pracownika pracy w tej samej dobie pracowniczej również nie byłoby kwalifikowane jako wykonywanie przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku wprowadzenie ruchomego czasu pracy nie mogłoby prowadzić do naruszenia przepisów o wymiarze czasu pracy, odpoczynku dobowym i tygodniowym.
Zgodnie z projektem wprowadzenie ruchomego czasu pracy następowałoby w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli u pracodawcy nie działałyby zakładowe organizacje związkowe wtedy wprowadzeniem ruchomego czasu pracy mogłoby nastąpić w drodze zawarcia porozumienia z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Ponadto projekt dopuszcza – w przypadku gdy wprowadzenie ruchomego czasu pracy leży w interesie konkretnego pracownika – wprowadzenie tego rozwiązania na mocy pisemnego wniosek składanego przez zainteresowanego pracownika.
Aktualna promocja: