W razie braku postanowień o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania ww. świadczeń przyjmuje się, że składnik ten nie przysługuje za okres ich pobierania i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru. Gdyby jednak, mimo braku odpowiednich postanowień w przepisach płacowych lub umowach o pracę, pracodawca udokumentował, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego (zasiłku), to nie podlega on uwzględnieniu w podstawie wymiaru.
Do podstawy wymiaru zasiłków chorobowych wlicza się składniki wynagrodzenia niewypłacone za okres choroby pomimo braku zapisów w przepisach płacowy o konieczności ich pomniejszania za te okresy.
W związku z powyższym brak zapisu w przepisach płacowych o pomniejszaniu premii za okresy absencji chorobowej nie jest decydujący dla rozstrzygnięcia czy uwzględnić premię przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Wprawdzie w takim przypadku można by było uznać, że premia nie przysługuje za okresy absencji, jednakże wypłata premii wszystkim pracownikom w równej wysokości (bez względu na okresy absencji chorobowych) świadczy o tym, że premia jest wypłacana za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Dlatego też premia, o której mowa w pytaniu, nie jest składnikiem uwzględnianym w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków.
Zobacz szkolenia: