29.04.2013 r.
3 min

Wymiar czasu pracy w maju 2013 roku

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.04.2013r.
3 min

Ustalając wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym maj 2013 roku musimy uwzględnić, że w tym miesiącu przypadają aż trzy święta kształtujące wymiar czasu pracy. A mianowicie świętami wpływającymi na wymiar czasu pracy są święta przypadające 1, 3 oraz 30 maja.

Ustalając wymiar czasu pracy w maju 2013 r. dodajemy z tytułu pełnych tygodni 160 godzin (4 razy 40 godzin). Następnie dni wystające poza pełne tygodnie (29, 30 i 31 maja) powiększają nam wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym o 24 godziny. Jednak trzy święta przypadające w tym miesiącu w innym dniu tygodnia niż niedziela powodują obniżenie wymiaru czasu pracy w sumie o 24 godziny. A więc ostatecznie ustalony wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym maj 2013 r. wynosi 160 godzin. W konsekwencji – bez względu na stosowany przez pracodawcę system czasu pracy – maksymalna liczba dniówek roboczych, które można zaplanować pracownikowi w harmonogramie czasu pracy to 20, zaś minimalna liczba dni wolnych od pracy to 11.

Zwrócenia uwagi wymaga, iż z uwagi na układ świąt w maju 2013 r. dość łatwe jest dla wielu pracodawców przeprowadzenie takich zmian w rozkładzie czasu pracy, które umożliwią pracownikom spędzenie długiego weekendu bez konieczność korzystania z urlopu wypoczynkowego. Otóż wystarczy uczynić np. 2 maja 2013 r. (czwartek) dniem wolnym od pracy (np. z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy), aby okres od 1 maja do 5 maja składał się ]z samych dni wolnych. Uczynienie 31 maja (piątku) dniem wolnym sprawi, że pracownicy będą mieli od 29 maja do 2 czerwca same dni wolne od pracy.

W maj 2013 r. przypada jeszcze jedno święto, które nie ma wpływu na ustalenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Chodzi mianowicie o 19 maja, kiedy to przypadają Zielone Świątki. Ponieważ święto to zawsze przypada na niedzielę to dość często praktycy zapominają o nim. Nie mogą jednak tego uczynić pracodawcy, którzy prowadzą placówki handlowe. Zielone Świątki, podobnie jak inne majowe święta, są bowiem objęte zakazem wynikającym z art. 1519a § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Wskazany zakaz znajduje zastosowanie bowiem także, gdy święto przypada w niedzielę.

Zobacz szkolenia: