Do Sejmu wpłynęły 4 projekty dotyczące zmian kodeksu pracy i innych ustaw, w tym rządowy projekt ustawy (druk 1310) oraz poselski projekt ustawy (druk 1311). Wskazane projekty przewidują wprowadzenie zmian w zakresie urlopów przysługujących pracownikom w związku z korzystaniem z uprawnień związanych z macierzyństwem.
Wskazane wyżej projekty zostały połączone do wspólnego rozpatrzenia. Ostatecznie po I czytaniu projektów do II czytania skierowano jedną ustawę zmieniającą kodeks pracy i inne ustawy (druk 1347), uwzględniającą zmiany w przepisach prawa pracy, które przewidywały wszystkie 4 projekty zmian kodeksu pracy i innych ustaw.
Nowelizacja przewiduje nową, bardziej uporządkowaną w stosunku do dotychczasowej, regulację prawną dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie mógł skorzystać zarówno ojciec jak i matka dziecka. Rodzice będą mogli również dzielić ten urlop między sobą.
Prawo do tego urlopu będzie przysługiwało bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop będzie przysługiwał w wymiarze: do 6 tygodni – w przypadku urodzenia w czasie porodu 1 dziecka i do 8 tygodni – w przypadku urodzenia się przy jednym porodzie dwojga lub większej liczby dzieci.
Urlop będzie udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.
Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie możliwe w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, zarówno matka jak i ojciec będą mogli złożyć wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Ponadto matka, która w ciągu 14 dni po porodzie zadeklaruje, że bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzysta dodatkowy urlop macierzyński, będzie mogła z niego zrezygnować w całości lub w części i wówczas prawo do tego urlopu będzie przysługiwało odpowiednio w całości lub w części pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko.
Zasady obowiązujące przy wykorzystywaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, w sytuacji gdy matka nie zadeklaruje korzystania z tego urlopu 14 dni po porodzie:
Urlop będzie udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej wymiarze tygodnia lub wielokrotności. Urlop będzie udzielany pracownicy lub pracownikowi na ich pisemny wniosek składany pracodawcy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Wniosek pracownika/pracownicy będzie dla pracodawcy wiążący. We wniosku trzeba będzie wskazać: termin zakończenia urlopu macierzyńskiego, a gdy wniosek będzie dotyczył drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego trzeba będzie wskazać termin zakończenia pierwszej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu.
Zasady obowiązujące przy udzielaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w sytuacji gdy matka złoży wniosek o jego wykorzystanie w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim:
Pracownica, która 14 dni po porodzie zadeklaruje, że będzie korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, będzie mogła zrezygnować z wykorzystywania dodatkowego urlopu macierzyńskiego w całości lub w części i wrócić do pracy.
W tym celu konieczne będzie złożenie pracodawcy pisemnego wniosku w sprawie rezygnacji z urlopu w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca będzie zobowiązany jej wniosek uwzględnić. Wówczas pracownik ojciec wychowujący dziecko będzie mógł skorzystać z tego dodatkowego urlopu odpowiednio w całości lub w części, w zależności od tego czy matka zrezygnuje z całości czy z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W tym celu pracownik powinien złożyć pracodawcy pisemny wniosek, który będzie dla pracodawcy wiążący, o udzielenie urlopu w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Pracownikowi będzie również przysługiwało prawo do zrezygnowania z części urlopu, co do którego wnioskował o udzielenie, na takich samych warunkach co matka, czyli po uprzednim złożeniu pracodawcy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy, wiążącego dla niego wniosku. Wówczas matka będzie mogła wykorzystywać ten urlop w pozostałej części.
W przypadku zrezygnowania przez matkę z całości lub części dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy przez ojca z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlop ten w pozostałej części będzie udzielany według ogólnych zasad, tj. bezpośrednio po rezygnacji przez jednego z rodziców z urlopu, jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, w wymiarze tygodnia lub pozostałej wielokrotności dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Tak jak dotychczas, pracownik czy pracownica zamierzający korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, będą mogli połączyć go z świadczeniem pracy u tego samego pracodawcy, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, składając wniosek z 14-dniowym wyprzedzeniem. We wniosku trzeba będzie wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza się łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z świadczeniem pracy.
Odmiennie jednak niż dotychczas, pracodawca będzie miał możliwość nie uwzględnić wniosku dotyczącego równoległego korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz świadczenia pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Prawo takie będzie mu jednak przysługiwało tylko wtedy gdy uwzględnienie wniosku nie będzie możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku będzie musiał poinformować pracownika na piśmie.
Za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, w sytuacji gdy wniosek o urlop będzie złożony na 14 dni przed rozpoczęciem jego wykorzystywania. Zasiłek macierzyński wyniesie natomiast 80% podstawy wymiaru zasiłku, w sytuacji gdy matka zadeklaruje 14 dni po porodzie, że zamierza bezpośrednio po urlopie macierzyńskim korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a następnie z urlopu rodzicielskiego. Jeżeli jednak następnie dojdzie do rezygnacji z wykorzystywania urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński zarówno za okres korzystania z urlopu macierzyńskiego jak
i dodatkowego urlopu macierzyńskiego zostanie wyrównany do wysokości
100% zasiłku macierzyńskiego.
Zobacz szkolenia: