24.06.2013 r.
3 min

Uprawnienia pracownicze wynikające z ustawy o weteranach działań poza granicami państwa

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.06.2013r.
3 min

Weteran oraz weteran poszkodowany

Prawo do szczególnych przywilejów pracowniczych przysługuje tylko szczególnym kategoriom pracowników, a mianowicie weteranowi oraz weteranowi poszkodowanemu. Wskazane pojęcia zostały zdefiniowane w ustawie. W świetle jej postanowień status weterana posiada osoba, która brała udział, na podstawie skierowania, w działaniach poza granicami państwa w ramach: 

  • misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu lub zapewniania bezpieczeństwa państwa, nieprzerwanie przez okres, na jaki została skierowana, jednak nie krócej niż przez okres 60 dni;
  •  

  • grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Z kolei weteranem poszkodowanym jest osoba, która biorąc udział na podstawie skierowania, w działaniach poza granicami państwa, doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano im świadczenia odszkodowawcze.

Szczególne uprawnienia pracownicze

Przepisy prawa przyznają pracownikowi posiadającemu status weterana lub weterana poszkodowanego kilka szczególnych uprawnień pracowniczych. Na pierwszy plan wysuwa się prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Otóż weteranowi i weteranowi poszkodowanemu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu powstaje z dniem, w którym stanie się ostateczna decyzja administracyjna o przyznaniu statusu weterana lub weterana poszkodowanego, jednak prawo do urlopu dodatkowego będzie pracownikowi przysługiwać dopiero z dniem przedstawienia pracodawcy tej decyzji. Prawo do dodatkowego urlopu nie będzie jednak przysługiwało pracownikowi, w sytuacji gdy będąc weteranem lub weteranem-poszkodowanym w rozumieniu ustawy, posiada już prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni w roku kalendarzowym, na podstawie odrębnej ustawy.

Należy ponadto pamiętać, że okresy udziału w działaniach poza granicami państwa wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Ponadto, niezależnie od wskazanych powyżej uprawnień pracowniczych, weteran poszkodowany korzysta z pierwszeństwa w zatrudnieniu, jednak tylko w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej albo ministra właściwego do spraw wewnętrznych, na stanowiskach które odpowiadają jego wykształceniu, wiedzy i sprawności psychofizycznej. W przypadku zbiegu prawa do tego samego uprawnienia na podstawie odrębnych przepisów, przysługuje tylko jedno z nich, według wyboru uprawnionego. 

Aktualna promocja: